Előszó
Részlet
Magyarországon az önkéntes tűzoltótestületek a vidéki városokban előbb kezdték meg működésüket, mint a fővárosban. Ennek az lett a következménye, hogy az országos tűzoltószövetség megalakításának gondolata is tőlük, a vidékiektől indult ki.
Sopronban, 1866-tól Rösch Frigyes tornatanár vezetésével a torna-tűzoltó egyletként fennállott önkéntes tűzoltóság 1870-re - mire a budapestiek megalakulhattak - olyannyira megerősödött és olyan példamutató munkásságot fejtett ki, hogy hivatottá vált az országos tűzoltószövetség megalakításának kezdeményezésére. A 8. linzi tűzoltónapon (1870. július 11-18.) szerzett tapasztalatok alapján határozták el az országos szövetség megalakítását.
A német tűzoltótestületek - először az egyes kis államokon belül - már a XIX. század közepén szövetségbe tömörültek. A würtenbergiek 1853. július 10-én Plöchingenben gyűléseztek, ahol Conrad Dittrich Magirus javasolta a tűzoltószövetségek meg alakítását. Ezt az összejövetelt tekintik a Német Tűzoltószövetség alapító kongresszusának. Az első „tűzoltónapot" már 1854. szeptember 3-án megrendezték Ulmban.
A soproniak 1870. július 17-én, az alapításra vonatkozó előmunkálatokat egy négytagú bizottságra ruházták. Ennek - az eszmét felvető Rösch Frigyesen kívül - Lábán Károly pozsonyi, Fruttiger Frigyes nagyszombati és Ronchetti József nyitrai tűzoltóparancsnokok voltak a tagjai. A bizottság 1870. augusztus 20-21-i | ülésén kidolgozta a szövetség első alapszabálytervezetét. A 15 pontos tervezetet ; megküldték 250 magyar, 8 horvát, 9 végvidéki és 5 dalmát községnek azzal, hogy az alakuló ülést október folyamán Sopronban tervezik megtartani.
A tervet később - jórészt a pestiek kérelmére - megváltoztatták és a fővárost választották a megalakulás helyéül. Az időpont 1870. december 5-e. A Nemzeni ti Tornaegylet (amelynek az elnöke gróf Széchenyi Ödön volt) új tornacsarnokának felavatása nyújtott alkalmat az Országos Tűzoltó Szövetség alakuló gyűlése megtartására. A tornacsarnok - amit a tűzoltók által gyűjtött pénzből építettek a mai VIII. kerület Szentkirályi utcában áll.
A meghívót a Nemzeti Torna és Tűzoltóegylet küldte szét. Megjelent 17 egylet képviselője - s mivel akkor hazánkban mindössze 34 tűzoltóság tevékenykedett, a megjelenés éppen 50%-os volt - akik megfogalmazták, hogy: „Az üdvös eszme terjesztése s a nemes ügy hatásosabb előmozdítása, valamint a tűzoltók összességének és ezek érdekeinek képviselete céljából országos szervezkedésre szükség van".
Ezt követően a soproni előkészítő bizottság által kidolgozott és az ülést vezető Rösch Frigyes által beterjesztett alapszabálytervezetet - némi módosítással - elfogadták és megerősítés végett felterjesztették a Belügyminisztériumba.
Vissza