Előszó
Magyarország az új évezred és évszázad beköszöntésével ünnepli a kereszténység felvételének és az államiságának 1000. évét. Mindkét jelentős és korszakalkotó tettben, és így a magyarság megmaradásában is, a szőlő-borkultúra meghatározó szerepű volt. Nem csak, mint a keresztény vallás attribútuma, jelképe, nem csak, mint a letelepült életforma egyik minőségi munkájának terméke, nem csak mint a korafeudális állam egyik legfontosabb adóbevételi forrása, monopóliuma jelentős a szőlő és a bor; hanem mint az emberi kultúra, műveltség egyik alapvető fontosságú formáló tényezője is.
A szőlő- és bortermelésre a Kárpát-medencében már kétezer éves adatok birtokában tekinthetünk vissza. Istenek italát, kultuszát, a viszály és a megbékélés zálogát jelentette a szőlő és a bor. A szőlő- és a borkultúra a Kárpát-medencében, Magyarországon az európai kultúrkörbe tartozást és a szoros kapcsolatot, hatást jelentette mindig és jelenti minden korban.
Ezért, aki a kereszténység és az államiság millenniumi ünnepén a szőlőről és a borról emlékezik meg, az Magyarország népének és gyarapodásának állít emléket. A bor ugyanis mindenféle jelentésével és üzenetével a mai embernek is az állandó megújulást, a minőségre törekvést, a meg nem alkuvást jelenti a lelki-művészi nemesedés és az anyagi gyarapodás reményének fényében.
Célunk, hogy a szőlőt és a bort komplexen láttassuk a Millenniumi Szőlős-Boroskönyvünkben, mind a társadalomtudományok, mind a természettudományok szemszögéből. Összegezzük az eddigi eredményeket és felmutassuk az európaiság egyik elemének magyarországi múltját, jelenét és az európai csatlakozás küszöbén a jövőjét is. Így a tegnap, a ma és a holnap kapcsolatában mutassuk be közérthetően egy kis ország területének, népeinek, termelő-fogyasztó közösségeinek, régióinak küzdelmeit és sikereit. A témaválasztással igyekeztünk minden érdeklődő, résztvevő számára érdekes, tartalmas és emlékezetes gondolatokat írásokat átnyújtani, amelyek egyben egy nagymúltú és sikeres ágazat bemutatkozását is jelentenék.
A 2000. szent évben megjelenő, a díszes kiadású Millenniumi Albumunk köszönti a nagymúltú ágazatot, és a magyarországi társadalomban oly fontos szerepet játszó szőlészetet és borászatot, egyben az évszázadot és az ezredfordulót is. Az Album így egyben számvetés és kitekintés is, a jövő nemzedék számára. Mindezzel korszerű formában kívánjuk folytatni azt a nemes hagyományt, amely az 1896. évi millenniumi ünnepségek során az egész országot áthatotta. Ezeknek az ünnepségeknek az emléke és maradandó alkotásai ma is közöttünk élnek. Szűkebb ágazatunk területén csak utalni szeretnénk az akkori Borászati Lapok, Baross Károly szerkesztette millenniumi számára, amely Magyarország szőlőtermesztésének múltja és jelene címen jelent meg. Az ünnepi kiadvány bemutatta az 1896. évi millenniumi kiállítás szőlészeti-borászati rendezvényeit, kiállítóit, a történeti áttekintés és a statisztikai adatok említése után a legfontosabb - akkoriban újdonságnak számító - szőlészettel-borászattal kapcsolatos törvényeket, majd ismertették a korabeli termesztési problémákat, a kártevők-kórokozók közül a legnagyobb károkat okozó filoxérát, peronoszpórát és lisztharmatot, illetve az ellenük való hatásos védekezést ecsetelték. Az ünnepi kötet nagy részét a jelesebb magán szőlőtelepek és termelők leírásának szánták.
Vissza