Előszó
Ezzel a kiadványunkkal segítséget kívánunk nyújtani ahhoz, hogy a cigány gyermekek és fiatalok részére szervezett olvasótáborok eredményesebben tudják betölteni kitűzött feladataikat, a társadalmi...
Tovább
Előszó
Ezzel a kiadványunkkal segítséget kívánunk nyújtani ahhoz, hogy a cigány gyermekek és fiatalok részére szervezett olvasótáborok eredményesebben tudják betölteni kitűzött feladataikat, a társadalmi felemelkedés és beilleszkedés segítését, a hátrányos helyzet felszámolását, pozitív művelődési és életmód minták nyújtását, a művészetek az irodalom és az olvasás megszerettetését, az egyetemes, a magyar és cigány kultúra haladó elemeinek megismertetését.
Eddíg mintegy 130-140 olvasótábort szerveztek az országban cigány gyermekek és fiatalok részére. Tudomásunk szerint Bács-Kiskun, Komárom, Tolna és Vas kivételével az ország minden megyéjében rendeztek ilyen táborokat. Kialakultak azok a közösségek, amelyek önként, szabadidejük feláldozásával, egész éves szervező munkával megtervezik, előkészítik, és megrendezik, élik a táborok sajátos életformáját a gyerekekkel. A táborok önmagukat különböző megjelöléssel minősítik: olvasótábor, művelődési tábor, cigány tábor, mese tábor, családi tábor stb. Mindegyiküknél közös viszont a művészetek és irodalom központi szerepe, a pozitív életmód minták, értékrend, önismeret és társadalomismeret kialakításának célja.
Kiadványunkban néhány olvasótáborról szóló ismertetéssel szeretnénk megmutatni főként a sajtó híradásai alapján. Fontosnak érezzük, hogy a különböző területeken, megyékben tevékenykedő közösségek megismerjék egymást, tudjanak egymás örömeiről, gondjairól, sikereiről és kudarcairól. Lényeges, hogy ne vesszenek el azok a pozitív és negatív tapasztalatok, amelyekből sikeres ötleteket meríthetünk, vagy elkerülhetünk hasonló hibákat. E cél érdekében rendezzük meg a cigány olvasótáborai továbbképzést a HNF OT Olvasótábori Munkabizottsága és a Népművelési Intézet szervezésében. Kiadványunk a továbbképzés eredményességét kívánja szolgálni.
Vissza