Előszó
A biotechnológia egyik alapfeltétele a megfelelő törzsfenntartás.
A biotechnológia a mikroelektronika mellett korunk egyik legdinamikusabban fejlődő tudománya, amelynek gyakorlati jelentőségét ma még csak körvonalazni tudjuk.
A IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) meghatározása szerint: „A biotechnológia a biokémia, a mikrobiológia és a műszaki tudományok olyan integrált alkalmazása, amelynek célja a mikroorganizmusok, tenyésztett szöveti sejtek vagy azok valamely részének technológiai felhasználása".
Biokémiai eljárásokat az emberiség - ösztönösen - már évezredek óta alkalmazott (erjesztés, tartósítás). A XIX. sz. közepétől, Pasteur felfedezése óta egyre szélesbedik a mikroorganizmusok és azok biokémiai aktivitásának felhasználási területe.
Biotechnológiával találkozhatunk az ipar, a mezőgazdaság és a környezetvédelem számos ágazatában.
A hagyományos élelmiszeripari területek mellett - tejipar, sörgyártás, borászat - új távlatok nyíltak meg a biotechnológia jóvoltából a húsipar, a konzerv-, szesz-, cukor-, olajgyártás előtt.
A gyógyszeripar jelentékeny része - a hormon-, vitamin-, aminosav-, alkaloid-, dextrán-, vakcina-, inzulingyártás - a fermentációs műveleteken alapul. Kisebb mennyiségben, de egyaránt megtalálhatók a biotechnológiai eljárások a nehéziparban, bányászatban (biometallurgia, petromikrobiológia),a könnyűiparban (bőr-, textilfeldolgozás). A vegyiparban számos nélkülözhetetlen vegyszert állítanak elő mikrobiológiai úton.
A mezőgazdasági biotechnológia hihetetlen távlatokat ígér: a takarmányozásban a mikrobiális fehérje alkalmazása, a növénytermesztésben a növényi szövettenyészetek kialakítása, humusztrágya előállítása, biológiai védekezés a kártevők ellen.
A környezetvédelmen belül a szennyvíztisztítás ma már elképzelhetetlen biológiai tisztítás nélkül.
Vissza