Előszó
A gazdaság alapvető összefüggéseinek, törvényszerűségeinek ismerete ma már az általános műveltség része. A gazdaság emberi cselekedetek, döntések folyamata, következménye. A közgazdaságtan a...
Tovább
Előszó
A gazdaság alapvető összefüggéseinek, törvényszerűségeinek ismerete ma már az általános műveltség része. A gazdaság emberi cselekedetek, döntések folyamata, következménye. A közgazdaságtan a gazdaság szereplőinek az újratermelési folyamatban felmerült döntési alternatíváival foglalkozik. Ezért mondhatjuk, hogy a közgazdaságtan napjaink tudománya. A fejlett világ oktatási rendszerében a közgazdaságtant a közismereti tananyagok között oktatják.
Az információs társadalmakban folyamatosan jutunk gazdasági ismeretekhez, hírekhez. Ennek következtében sokan úgy vélik, elegendő ismerettel rendelkeznek a gazdaságról, feleslegesnek tűnik a gazdaság elméletének tanulmányozása. Való igaz a tapasztalat sok mindenre megtanít bennünket, de általában csak többször megtapasztalt eseményekből tudunk általánosító következtetést levonni.
A közgazdaságtan segíti a jelenségek és összefüggések felismerését, a helyes döntések kialakítását. Tanulmányaink során olyan ismeretekhez jutunk, amelyek nélkül az egymásnak gyakran ellentmondó folyamatokat, a különböző lehetőségeket nem lennénk képesek megérteni, a reálisan elérhető és megvalósítható célt megfogalmazni.
A közgazdaságtan két alapvető részével a mikor- és makroökonómia alapfogalmával fogunk megismerkedni. A mikroökonómia a gazdaság alkotórészeit, az egyes piaci szereplők gazdasági döntéseit és annak hatásait vizsgálja. A makroökonómia a gazdaság egészét jellemző fő folyamatokat, - így a nemzetgazdaság jövedelmének meghatározása, a makrogazdasági kereslet, kínálat, foglalkoztatás, infláció, pénzfolyamatok stb. - elemzi.
A mikroökonómiában gyakorlati példák, tapasztalatok segítségével elemezzük a gazdasági folyamatokat. Mivel a gazdaságban kísérletezésre csak korlátozottan van lehetőség, ezért olyan módszertani apparátussal dolgozunk, amely a folyamatok modellezését lehetővé teszi, elősegíti azok mélyebb megértését. A főbb összefüggéseket rendszeresen számpéldák, függvények és grafikonok formájában is bemutatjuk. Ezzel szeretnénk kérni, hogy a hallgatók a gazdaság jelenségeit, folyamatait összefüggéseiben, modellszerűen elemezzék.
Vissza