Előszó
A számítógépek elterjedésével együtt járó szemléletváltozás nyomán mind több könyvtár és dokumentációs központ jut hozzá személyi számítógéphez. Mind több témában folyik adatgyűjtés azon felismerés alapján, hogy egy ország információkincse ugyanúgy a nemzeti vagyon része, mint a földgáz vagy a szén. Megnövekedett az igény olyan korszerű, elérhető árú, magyar nyelvű, széles körben elterjedt és támogatott számítógépes szoftver iránt, amely alkalmas lehet ezen intézmények dokumentum-menedzselési feladatainak ellátására.
Az utóbbi években örvendetesen növekszik Magyarországon a MikroISIS felhasználói tábora. A szoftver eredeti, angol nyelvű változatát az UNESCO fejlesztette ki. Egy licenszszerződés aláírása ellenében minden magyar intézmény ingyenesen hozzájuthat a program legújabb, 2.3-as változatához és fénymásolásra kölcsönkaphatja annak eredeti, angol nyelvű referenciakézikönyvét (a referenciakézikönyv magyar változata az INFOTÉKA sorozat első köteteként jelent meg "MikroISIS" címen). Az MTA SZTAKI KFIIR laborja elkészítette a szoftver magyar nyelvű változatát, amely az INFOTÉKA klub tagjainak ingyenesen rendelkezésére áll. Készültek különböző CDS/ISIS alkalmazások, fejlesztések is, amelyek jól használhatók mindenhol ahol dokumentumok nyilvántartása és sokszempontú visszakeresése az igény.
A 300 oldalas referenciakézikönyv első látásra talán ijesztő lehet olyan felhasználók számára, akiknek nem a számítástechnika a szakmája. Mindezidáig nem készült olyan tankönyv, amelyből a kezdő felhasználók számára egyszerű módon lenne megismerhető a MikroISIS rendszer. Jelen tankönyv célja éppen ez! A rendszer ismertetése során nem feltételezünk semmi magasszintű számítógépes tudást, csupán néhány, az IBM PCvel kapcsolatos alapfogalom ismeretét. Azok számára, akiknek ezek nem állnak rendelkezésre, a szükséges ismereteket a "Számítástechnikai alapfogalmak" c. fejezetben összefoglaltuk. Akik ezekkel tisztában vannak, ezt a fejezetet minden probléma nélkül kihagyhatják. Megjegyezzük, hogy jelen tankönyv csak a MikroISIS alapváltozatának ismertetésével foglalkozik, helyenként utalva az INFOTÉKA klub keretében rendelkezésre álló változatra, ahol az eltér az alapváltozattól.
A könyv két főrészből áll: az elsőben az alapfogalmakon túl az ISIS adatbázisokból történő információkeresést, az információbevitelt, stb. foglaltuk össze; tehát azokat az ismereteket, amelyek egy MikroISIS alkalmazás használata során szükségesek. Azok a felhasználók, akik a rendszert használják, de nem akarnak ISIS alkalmazásokat tervezni és megvalósítani, ennyi elég is. A második fejezetben egy konkrét MikroISIS alkalmazás megtervezésének és megvalósításának folyamatát kísérjük végig, megismerkedve a szoftver által nyújtott alkalmazástervezési lehetőségekkel.
Megjegyezzük, hogy a könyv bevezető jellegű, semmi esetre sem pótolja a referenciakézikönyvet, viszont sűrűn hivatkozik rá.
Vissza