Előszó
A jegyzet célja, hogy a mikrobiológiai gyakorlatokra való felkészülést elősegítse, a gyakorlatok végzése közben vezérfonalként szolgáljon és a munka során kapott eredményeket a kísérlet leírása mellett rögzítve, munkafüzetként, jegyzőkönyvként legyen használható.
A gyakorlati anyag összeállítása során szem előtt tartottuk, hogy az egyes gyakorlatok didaktikailag egymásra épüljenek, ugyanakkor kapcsolódjanak az elméleti órán megszerzett alapismeretekhez.
A jegyzet elején a mikrobiológiai laboratóriumi munkavédelmi rendszabályokat az általános anyag- és eszközismeret, majd a mikroszkóp rövid leírása követi.
Az egyes gyakorlatokat az elméleti tudnivalók összefoglalásával kezdjük, majd a kísérlet anyag- és eszközigényét adjuk meg, ezt követi a gyakorlat menetének leírása. Megjelöljük, hogy az elvégzett kísérlettel kapcsolatosan milyen kérdésekre kell választ adni, megadjuk a kísérlet kiértékelésének módját. A jegyzet szabadon hagyott részébe kell bevezetni a vizsgálati adatokat, megjegyzéseket és következtetéseket.
A gyakorlatok sikeres megvalósítása nagy figyelem-összpontosítást, pontosságot és tisztaságot kíván meg. A steril technika begyakorlása és a műveletek egymásra építése céljából, feladatként olyan gyakorlatokat is beiktattunk, amelyek később egy-egy kísérlet részeként fordulnak elő (táptalajok készítése, leoltások, sterilezések).
Az egyes gyakorlati foglalkozásokra tervezett kísérleteket, az előkészítő munkák hasonlósága miatt (táptalajfőzés, előkészítés, sterilezések) egy időben kell indítani és egymás mellett kell végezni, hogy a rendelkezésre álló idő alatt maradéktalanul teljesíthetők legyenek. A zökkenőmentes munkavégzés megköveteli, hogy a gyakorlattal kapcsolatos tudnivalókat a jegyzetből előre tekintsük át és a kísérletek végrehajtását gondoljuk végig. A több, párhuzamosan futó vizsgálat időbeli elosztását a gyakorlatvezető útmutatása alapján szervezzük meg. A mikrobiológiai munkák jellegéből fakadóan a gyakorlatok jelentős részénél 24-48 óra múlva olvashatók le az eredmények.
Vissza