Előszó
Egyáltalán miért lehet szép egy város?
Talán azért, mert szépek a táji adottságai, vagy mert szépek az épületei, az utcái-terei, általában a városképe, tiszta, rendes, rendezett... Vagy netán...
Tovább
Előszó
Egyáltalán miért lehet szép egy város?
Talán azért, mert szépek a táji adottságai, vagy mert szépek az épületei, az utcái-terei, általában a városképe, tiszta, rendes, rendezett... Vagy netán lakói is szépek, kedvesek, kulturáltak? Ami Veszprémet illeti, a fenti ismérvek közül néhány alapján valóban szép, de néhány alapján nem olyan nagyon. Szép, sőt nagyon szép Veszprém tájképe, a Vár egy tál alakú mélyedés közepén, a mélyedés szélein változatos hegyekkel-dombokkal.
Maga a Vár képe? Attól függ, honnan nézzük: lentről, a völgyekből általában jó, sőt, ha találunk olyan helyet, ahonnan kissé fölülről nézhetjük, szintén akadnak szép képei. Amúgy kicsit hosszú épületsor, eléggé bizonytalan hangsúlyokkal, az egyik végén három torony, a másikon csak egy. De ugyanez az épületsor belülről, a Vár utcájáról kifejezetten szép, maga az utca is, ahogy kissé kanyarodik, majd hirtelen térré tágul, a végén pedig, ha megtaláljuk a nyitját a Székesegyház mellett, szenzációs kilátás lesz a jutalmunk. Az utcát szegélyező házak legtöbbje szép, látszik rajtuk az igyekezet, sőt az egykori versengés, hogy „az én házam szebb legyen a szomszédosnál". (Ez néhol túlzásokat is eredményezett, ilyen például a téren a harmadik torony, a Ferences templomé, de lehet, hogy itt az építész arányérzéke volt hibás.) Nem vitatható, hogy a tér többi épülete - és különösen a Püspöki (most már Érseki) Palota, mellette a Nagypréposti ház - nagyon szépek, a maguk korának kiváló emlékei. Szerencsére a mi korunk sem rontott rajtuk.
Vissza