Előszó
Részlet a könyvből
A hő hatása a tömegvonzásra.
A hő hatásait általában csak a testeken szoktuk megfigyelni. Azt mondjuk, hogy a hő kiterjeszti a testeket, a hő halmazváltozásokat okoz, a hő a...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből
A hő hatása a tömegvonzásra.
A hő hatásait általában csak a testeken szoktuk megfigyelni. Azt mondjuk, hogy a hő kiterjeszti a testeket, a hő halmazváltozásokat okoz, a hő a testeket mozgásba hozza, vagyis munkát végez, a hő a testek vegyülését megindítja, a szerves életet föntartja, a szerves életet elpusztítja stb.
Szóval a hőt a testekhez, az anyaghoz való vonatkozásában vizsgáljuk és nem gondolunk arra, hogy e változások, melyeket a hő a halmazállapot megváltoztatásával, a vegyülések megindításával vagy megakasztásával, különösen pedig a kiterjesztéssel a testeken előidéz, mélyebb okokra vezethető vissza. Nem gondolunk arra, hogy e változások, melyek a hő hatására a testeken észlelhetők, belső, rejtett változások külső megnyilatkozásai lehetnek csupán. Nem vizsgáljuk a hőt mint energiát más energiákhoz való vonatkozásában. Pedig azok a változások, melyeket a testeken a hő hatására tapasztalunk, bizonyára energia változások folyományai, a hőnek közvetett hatásai. És közvetlen hatásaiban nem vizsgáljuk a hőt.
Legyen szabad ez alkalommal a hőt egyik közvetlen, még pedig a tömegvonzásra való hatásában megvizsgálnunk, mert erős a gyanúnk, hogy a testeken, a hő hatására észlelhető külső változások javarészt vagy talán egészen azokra a változásokra vezethetők vissza, melyeket a hő a tömegvonzásban okoz. Tegyük ezt különösen azért, mert a hő és tömegvonzás közötti viszonyra szükségünk lesz avégből is, hogy a Nap kihűlése után történendőkre megfelelhessünk.
Kiinduló pontunk legyen az a közönségesen ismert fizikai jelenség, hogy a hő a testeket kiterjeszti.
Vissza