Előszó
Sokáig úgy gondoltuk: a modern világ két mumusa a munkanélküliség és infláció, a tőkés országokat fenyegeti, a szocializmust nem. Ma már úgy tudjuk, hogy ez tévedés. Saját munkánktól, az...
Tovább
Előszó
Sokáig úgy gondoltuk: a modern világ két mumusa a munkanélküliség és infláció, a tőkés országokat fenyegeti, a szocializmust nem. Ma már úgy tudjuk, hogy ez tévedés. Saját munkánktól, az állampolgárok és a vezetés magatartásától várhatunk csak sikereket, eredményeket. Ez azonban még várat magára, bár úgy tűnik, amelyik család átvészeli az 1989-es esztendőt, az stabilizálódik és túljut a nehézségeken. Kicsit az egész társadalomra is igaz ez. - Mit „kínál" nekünk ez az év?
Csökken a reálbér, az infláció kisebb, mint tavaly - de még mindig magas. És megjelent a nyílt munkanélküliség, ennek kezelésére az állami munkanélküli segélyezés is.
Miért derül mindenki felhőtlenül az igazi hibákat kipellengérező szatírákon? Az ember nem szereti, ha kigúnyolják. Igen, de a hibákat hallva úgy gondoljuk, ezeket nem mi, hanem szomszédaink, barátaink, munkatársaink követik el - nem mi. így vagyunk a munkanélküliséggel is. Sokan úgy gondolják: őket nem érheti baleset, stabil a helyük, stabil a kapcsolatuk, jó piaca van munkájuknak. A hisztéria sohasem segít, nem kell az ördögöt a falra festeni. De megismerkedni a realitásokkal, lehetőségekkel, a baj kezelésének gyógyszereivel - ez egyfajta megelőzés és kivétel nélkül minden állampolgár családjával szembeni kötelessége. Ehhez az „ismerkedéshez" találhat az olvasó hasznos információkat, tanácsokat e kiadványban.
Vége az átlagbér-szabályozás négy évtizedének, amikor érdemes volt a létszám összetételét „hígítani". Kapun belüli vagy külső, nyílt munkanélküliség legyen? Ma már nem fűződik érdeke a munkáltatónak ahhoz, hogy szociális intézményként cipeljék magukkal a túlfoglalkoztatás terheit. Éppen elég nyereséget elvon az adminisztráció ahhoz, hogy a szociális biztonságát az állampolgároknak ne a piacorientált cégek, hanem a költségvetés garantálja. Ezért várható, hogy leépülnek a feleslegek. Különösen, ha bért akarnak emelni - csökkenteni kell a létszámot. Emberileg tragikus, de gazdaságilag racionális megoldás. A megoldás halogatása még tragikusabb!
Vissza