Előszó
A talajművelő eszközök és gépek.
A talajművelési munkák felosztása és célja.
Talajművelésen mindazon munkák összeségét értjük, melyek a talajt egyrészt mezőgazdasági művelésre egyáltalán alkalmassá teszik, másrészt annak termőképességét fenntartják, illetve fokozzák.
E célok figyelembevételével a talajművelési munkákat két csoportba osztályozzuk:
1. Olyan munkák, melyeket bizonyos területen csak egyszer végeznek el, mikor is az addig mezőgazdasági művelésre alkalmatlan talajt megfelelő eljárással termőképessé s művelésre alkalmassá teszik. Ezt a műveletet telkesítésnek (meliorációnak) nevezzük, s ilyen munkák a következők: mocsaras területek lecsapolása, ingoványos talajoknak árkolással vagy alagcsövezéssel való víztelenítése, futóhomok megkötése, erdők kiirtása, stb.
2. A tulajdonképeni talajművelés különféle munkálatai, melyeket évről-évre meg kell ismételnünk, hogy a talajt a növények fejlődése szempontjából a legkedvezőbb állapotba hozzuk, illetve abban megtartsuk.
E cél elérésére a talajon a következő műveletet kell végrehajtanunk:
a) A talaj lazítása, porhanyítása, mely művelettel a megülepedett, összetömörült talaj légűrjeit igyekszünk helyreállítani, hogy az ilymódon meglazított talajt a levegő és meleg kellőképen átjárhassa s a növények gyökerei akadálytalanul fejlődhessenek.
b) A talaj megforgatása, mely művelet által az alsó, tápanyagokban gazdag talajrészek a tartalékrétegből a tevékeny rétegbe kerülve a növények számára könnyebben hozzáférhetővé válnak, míg a felszínen levő tarló, gyomnövények, a trágya és más talajtisztátlanságok a mélybe kerülve elkorhadnak s a talajt humuszban gazdagítják.
c) A talaj keverése, mely művelet a talaj különböző szemcsenagyságú alkatrészeinek hatályos összekeverése által azt egyneművé teszi.
d) A talaj víztartalmának szabályozása amit a megfelelő talajszerkezet, illetve hajszálcsövesség előállításával érünk el és amire a talajnedvesség helyes kihasználása céljából van szükségünk.
Vissza