Előszó
A huszadik század a világ számára a technikai növekedés addig soha nem tapasztalt szintjét eredményezte. Napjainkra a termelőeszközök tömeges elavulása olyan mérvű lett, hogy az az emberi fejlődés, az emberi kultúra egyes részeként a feledés homályába juthat. Ezért fordul a korábbinál nagyobb figyelem a technikai múlt irányába. Növekvő törekvéseket tapasztalunk a gyártörténeti vagy az általános ipar- és agrártörténeti anyagok mentésére, megőrzésére.
Az 1950-60-as években a mezőgazdaság terén történt óriási változás már muzeális értékűvé tette a korábban e téren használt összes technikai eszközt. Az itt bekövetkezett fejlődés nagy hatással volt egész társadalmunkra és nagyban hozzájárult annak magasabb szintű, egységesebb kialakulásához. Múltunk reális értékeléséhez azonban szorosan hozzátartozik e társadalmi átalakulást megelőző idők termelőeszközeinek megismerése.
A Mezőgazdasági Gépek Gyűjteménye Mezőkövesden, egy magángyűjtemény továbbfejlesztéseként, 1979-ben jött létre. Kezdeményezője és gyűjtője Hajdú Ráfis János helyi lakos, aki születésétől kezdve szoros kapcsolatban áll a mezőgazdasággal, annak technikai világával. Egy ilyen méretű muzeális gyűjtemény létrehozása nagy feladatot jelentett. Közel 100 tonna súlyú anyag megszerzése, mozgatása, állagmegőrzése, restaurálása egy életre szóló élményt és munkát adott gyűjtőjének.
Mezőkövesd lakossága a század első felében kisparaszti gazdálkodása folytán - jelentős mennyiségű technikai eszközt alkalmazott. Területén 3 malom, 5 kendertörő, 14 daráló, olajütő és több mint 40 cséplőgarnitúra működött.
A kiállítás anyaga három fő csoportra osztható:
1. A népi kovácsmívesség tárgyi emlékei: kovácsszerszámok, díszes vasalások, kovácsolt díszített eszközök. Szám szerint mintegy 600 db.
2. Mezőgazdasági gépek, kisparaszti gazdálkodás eszközei.
3. Az erőgépgyűjtemény értékben és tömegben is a legszámottevőbb anyag. 1985-ben 130 darabból áll. A jelen kiadvány is elsősorban a témakör részletes bemutatását szolgálja, ugyanakkor katalógust is nyújt a gyűjtemény gépanyagának teljesebb megismeréséhez.
A szöveges részben érintett gépekről, a jobb tájékozódás érdekében, egykori rajzok, fotók alapján - mint gyűjteményünkben nem szereplő anyagról - közlünk képeket.
Vissza