Előszó
A mezőgazdasági termelés általános közgazdasági összefüggéseit vizsgáló agrárgazdaságtan és a termelés gazdasági, valamint jogi alapegységeinek, a vállalatoknak közgazdasági kérdéseit tárgyaló...
Tovább
Előszó
A mezőgazdasági termelés általános közgazdasági összefüggéseit vizsgáló agrárgazdaságtan és a termelés gazdasági, valamint jogi alapegységeinek, a vállalatoknak közgazdasági kérdéseit tárgyaló vállalati gazdaságtan mellett mindinkább önállósodik a legfontosabb ágazatok ökonómiai problémáját tárgyaló tudományos kutatási, illetve oktatási terület. A szocialista országok agrárközgazdasági szakirodalmában általánosnak mondható az a felfogás, amely szerint a mezőgazdasági termelést ágazatonként, és az ágazatok vertikális összefüggéseiben is vizsgálni kell. Az így nyerhető tudományos tapasztalatokra és következtetésekre a gazdaságpolitikai döntések jobb megalapozása végett éppúgy szükség van, mint a vállalatok vezetési színvonalának javításához.
A téma közelítési módja, az un. ágazati szemlélet szinte automatikusan adódik a különböző mezőgazdasági termékek, illetve a termékeket szolgáltató ágazatok egymástól sok vonatkozásban és lényegesen is eltérő gazdasági sajátosságából. Abból, hogy a ráfordítás és hozamviszonyok általános érvényű törvényei megannyi konkrét formát öltenek a nagyszámú mezőgazdasági termékek előállításakor, megtermelésekor.
A mezőgazdasági ágazatok közgazdasági problémáit már régebben is elkülönítve oktattuk az Agrárgazdaságtan című tantárgy keretében. Most azzal, hogy a tárgy is és a tananyag is önálló, az előbb említettől függetlenítve jelenik meg, nem a korábbi kapcsolat és összefüggések megszüntetését akarjuk hangsúlyozni, hanem azt, hogy olyan új elemekkel kívánjuk gazdagítani és kiegészíteni az oktatómunkát, amely egyrészt lényegesen különbözik az agrár gazdaságtanban oktatottaktól, másrészt pedig képes kitölteni egy önálló tárgy reális kereteit.
Az ágazati szemléletmód törekvéseink szerint egyben azt is jelenti,- hogy a különböző összefüggéseket komplex módon, mégpedig vertikális irányban próbáljuk megközelíteni. Eszerint a mezőgazdasági ágazatok közgazdasági kérdéseinek olyan jellegű feltárására törekszünk, amellyel rámutathatunk a szűkebb értelemben vett mezőgazdasági termelési fázist megelőző szakasz (a nyersanyag, illetve a termelőeszköz-termelés stb.) gazdasági sajátosságaira, illetve e szakasszal való kapcsolatok ökonómiai vonatkozásaira, továbbá természetesen az ebből adódó mindazon tudományos konzekvenciákra, melyek a mezőgazdasági termelési fázis szempontjából mértékadóak. A vertikális közelítési mód természetesen nemcsak a termelést megelőző (alapozó) fázisok, hanem a termelési folyamat eredményéhez kapcsolódó, azon alapuló további gazdasági kapcsolatok feltárását is célozza.
Vissza