1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Metszéspontok

A fenomenológia és a hermeneutika határvidékén

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: L'Harmattan Könyvkiadó és Terjesztő Kft.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 239 oldal
Sorozatcím: A filozófia útjai
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 14 cm
ISBN: 963-00-5074-9
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg


Fenomenológia és hermeneutika a XX. század filozófiai gondolkodásában kezdettől fogva sokrétű kapcsolatban állott egymással, s megtermékenyítő módon járult hozzá a század filozófiai arculatának kialakításához.
A fenomenológia klasszikus kidolgozása megalapítójának, Ed-mund Husserlnek a nevéhez fűződik, aki a XX. század első évtizedeiben alkotta meg transzcendentális fenomenológia rendszerét: a fiatal filozófus-nemzedék számos tehetséges tagja kapcsolódott hozzá, s vált csakhamar követőjévé. A tanítványok legjelentősebbike, Martin Heidegger a husserli fenomenológiát a 20-as években - egyéb meghatározó hatások által ösztönözve - a hermeneutikai hagyomány felelevenítése és eredeti újragondolása által igyekezett átfor-"" málni. A fenomenológia hermeneutikai átalakítása magára a husserli fenomenológiára is jelentős hatást gyakorolt. Az idős Husserl épp azoknak a témáknak az összefüggésében kísérelte meg a transzcendentális fenomenológia teljesítőképességét megmutatni, melyek a... Tovább

Fülszöveg


Fenomenológia és hermeneutika a XX. század filozófiai gondolkodásában kezdettől fogva sokrétű kapcsolatban állott egymással, s megtermékenyítő módon járult hozzá a század filozófiai arculatának kialakításához.
A fenomenológia klasszikus kidolgozása megalapítójának, Ed-mund Husserlnek a nevéhez fűződik, aki a XX. század első évtizedeiben alkotta meg transzcendentális fenomenológia rendszerét: a fiatal filozófus-nemzedék számos tehetséges tagja kapcsolódott hozzá, s vált csakhamar követőjévé. A tanítványok legjelentősebbike, Martin Heidegger a husserli fenomenológiát a 20-as években - egyéb meghatározó hatások által ösztönözve - a hermeneutikai hagyomány felelevenítése és eredeti újragondolása által igyekezett átfor-"" málni. A fenomenológia hermeneutikai átalakítása magára a husserli fenomenológiára is jelentős hatást gyakorolt. Az idős Husserl épp azoknak a témáknak az összefüggésében kísérelte meg a transzcendentális fenomenológia teljesítőképességét megmutatni, melyek a fenomenológia hermeneutikai átalakítása-újragondolása révén kerültek előtérbe: ezek között kiemelt helyen szerepel a történetiség, a mindennapiság és a teoretikus beállítódás elsődlegességének problémája. A Husserl és Heidegger közti dialógus, gondolati hatásvisszahatás során felszínre került törésvonalak máig meghatározzák a filozófiai gondolkodás ezen irányultságát. Husserl és Heidegger hagyatékának előrehaladó kiadása, valamint az újabb filozófus-nem-zedékek munkái további termékeny ösztönzéseket adtak mind a fenomenológia, mind a hermeneutika számára. Hazánkban is jelen van és hat mindkét megközelítésmód, mind az egyetemi oktatásban, mind könyvek, tanulmányok és fordítások közzétételében.
E kötet arra tesz kísérletet, hogy bemutassa és elemezze e két tradíció meghatározó érintkezési pontjait. A kötet magyar szerzői a Miskolci Egyetem Filozófiatörténet Tanszékétiek oktatói. A műhelymunka keretei között született írások mellett szerepelnek a szóban forgó irányzatok jeles képviselőinek, illetve az ő művüket elemző mai külföldi szerzőknek az ezen témákat inspiráló módon megközelítő tanulmányai. Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem