Előszó
A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karán közel 30 éven át a tanszékalapító Zorkóczy Béla professzor tankönyvéből sajátították el gépészmérnök hallgatók ezrei az anyagismeret és minden gépgyártó technológia alapját, a Metallográfiát. A tankönyv bár nem fémfizikát kívánt oktatni, arra törekedett, hogy a leendő gépészmérnököket korszerű fémfizikai szemlélet alapján ismertesse meg a fémes anyagokkal, tulajdonságaikkal és a tulajdonságok megváltoztatásának elvi alapjaival. Ezért is maradhatott ilyen hosszú ideig az anyagismeret oktatásának alapvető tankönyve.
A különféle anyagok, ezen belül is a fémek és fémes anyagok mindig kiemelt szerepet játszottak az emberiség történetében, a világ fejlődésében. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy az emberiség fejlődését olyan történeti korokra osztja a történettudomány is, amelyek egyértelműen egy-egy anyag - és közöttük számos esetben valamely fém, fémes ötvözet - széleskörű alkalmazására utalnak (kőkorszak, bronzkorszak, vaskorszak).
Az elmúlt évtizedekben azonban az ember által alkalmazott anyagok területén olyan robbanásszerű fejlődés következett be, amely nem egy-egy anyaghoz, hanem az anyagok széles skálájához kötődik. Rendkívül dinamikus fejlődés tapasztalható a fémes anyagok területén is (gondoljunk itt csak a különféle nagyszilárdságú, vagy speciális igénybevételeknek, különleges követelményeknek eleget tevő ötvözetekre, vagy a mikroötvözött acélokra, de a sort hosszan folytathatnánk más, nemvas fémekkel (alumínium, titán, zirkónium, stb.) és ötvözeteikkel is.
Az utóbbi évtizedekben a fémes anyagok mellett (sőt ma már számos területen a fémes anyagok helyett) egyre szélesebb körben alkalmazzák a különféle nemfémes anyagokat, polimereket, kerámiákat, illetve speciális célokra kifejlesztett, "összetett" anyagokat a kompozitokat. Mindezek alapján a jelenkort az anyagok oldaláról közelítve nem jellemezhetjük egyetlen anyaggal; sokkal inkább az anyagok egy igen széles csoportjával, amelyet összefoglaló terminológiával gyakran a korszerű anyagok gyűjtőfogalommal illetünk.
Vissza