Előszó
Ebben az évben olvasóink kezébe adjuk a Győri antológia tizedik, jubileumi kötetét, a helyi alkotók gyűjteményes könyvét, melyben ismételten hitet teszünk városunk kulturális életének szolgálata és...
Tovább
Előszó
Ebben az évben olvasóink kezébe adjuk a Győri antológia tizedik, jubileumi kötetét, a helyi alkotók gyűjteményes könyvét, melyben ismételten hitet teszünk városunk kulturális életének szolgálata és gazdagítása mellett. Tíz év alatt az antológiában ötvenkét szerző sok száz műve jelent meg, melyeknek színvonala évről évre javult, s napjainkra méltán reprezentálják városunk alkotóinak művészetét. E jubileumi kötet huszonkét író, költő, képzőművész, fotós alkotásait tartalmazza. Koruk, nemük, foglalkozásuk, képzettségük tekintetében sokfélék, így alkotásaik is azok: különböző olvasói igényeket elégítenek ki a hagyományos, egyszerűbb, közérthetőbb megfogalmazásokon át a bonyolultabb, filozofikus és általános emberi tartalmakat hordozókig. Ez felel meg az antológia mint gyűjteményes könyv jellegének és rendeltetésének. Emellett lehetőséget teremt újabb és újabb tehetséges alkotók bemutatására is. A kötet más, mint a többi eddigi: bővebb, terjedelmesebb, színes képzőművészeti betétekkel, új szerkezeti tagolással, és külön címmel ellátva kerül az olvasók kezébe.
A cím jelzésértékű: ars poetica. Kifejezi a szerzőkör elhivatottságát, az alkotás erejébe vetett hitét, az ősi nagy mágusok, varázslók, sámánok (költők) átörökített közösségszolgáló és -formáló, világmegváltó és -teremtő szerepét, a lélekhitnek azt a változatát, mely a kiválasztottsághoz kapcsolódik, s csatlakozik a keresztény kultúra szellemiségéhez. A sámánok révült állapota a dobok különleges ritmusának hatása alatt átterjedt a hallgatóságra, mely ezáltal elvarázsolódott, és egy tisztultabb lelkiállapotba (katarzis) került. A jó vers érzelmi-hangulati töltése és lüktetése ugyanilyen hatást vált ki az olvasóban. A keresztény kultúra sok szempontból hasonlít az ősi szertartásokhoz. Az istentiszteletek lélekemelő atmoszférája, az egyházi zene, a közös éneklés a híveket átszellemült lélekállapotba hozza, és a hit megtartó erejével segíti a mindennapi gondok, bajok legyőzésében. A Győri antológia 2009 szerzői a cím megválasztásával kívánják jelezni, hogy milyen nemes feladatok szolgálatában ragadtak tollat, ecsetet, formálnak agyagot, vagy művészi értékű fotóikon miként szembesítik olvasóikat a valósággal. A könyvben fellelhető művek összessége dráma, melyben öröm perel a fájdalommal, szerelem a magánnyal, hűség az árulással. Emléket állít azoknak a szerzőtársaknak is, akik már nincsenek az élők sorában. Az In memóriám fejezetben közölt méltatás és egy-egy versük a mai szerzők főhajtását fejezi ki előttük, akik ma már halhatatlanokká váltak műveik és az olvasók szeretete által.
Vissza