1.067.073

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mesterszállás az önállóság útján

1897-1997

Szerző
Szerkesztő
Mesterszállás
Kiadó: Mesterszállás Község Képviselőtestülete
Kiadás helye: Mesterszállás
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 159 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-03-4315-0
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, egy kihajtható térképpel illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Nagy öröm számomra, hogy két év eltelte után ismét egy nevezetes évforduló alkalmával köszönthetem Önöket. Templomunk építésének századik évfordulója után most községünk önállóvá válásának 100.... Tovább

Előszó

Nagy öröm számomra, hogy két év eltelte után ismét egy nevezetes évforduló alkalmával köszönthetem Önöket. Templomunk építésének századik évfordulója után most községünk önállóvá válásának 100. évfordulóját ünnepeljük.
Egy évszázad már történelem. Egy ország, egy nép száz éve olyan tanulságos, hogy a jelen, s főleg a jövő mérlegelésénél nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Mit jelent egy kis község száz éve? Mint csepp a tengerben. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a tengert cseppek is alkotják, a csepp a tenger része.
Mit jelent ez a száz év Mesterszállás község lakosságának? Mindent. Új honfoglalást, honalapítást, a pusztát benépesítő elődöknek a szorgalmas és kitartó munkát.
Hogy hazádat szerethesd, meg kell ismerned azt. Hol kezdődik a haza, és meddig ér? A falu, ahol élsz, biztosan benne van. A szülőfalu szeretete és ismerete alapköve a haza szeretetének és ismeretének.
Mi történt itt évszázadok alatt, mit hagyott örökül a településnek a történelem vihara? Miből fakad a föld szeretet, a faluhoz ragaszkodás, honnan a hírnév, az értékek? miből gyökereznek hagyományai és ellentmondásai? Izgalmas kérdések ezek, amelyek foglalkoztatják az itt élőket, de érdekesek és tanulságosak lehetnek a kívülállóknak is.
A két évvel ezelőtt, s a most megjelent helytörténeti munka alkotói akarva-akaratlan szolgálatába álltak a példamutató honismereti tevékenységnek. Nemcsak a régi idők fakult iratait kutatták, hanem a régmúlt eseményeit, változásait is vizsgálták, elemezték.
Rendszertől függetlenül mindig voltak nehéz időszakok, amikor az emberek kétségek és remények között, de kitartottak, hűek maradtak szülőföldjükhöz, falujukhoz.
Ami volt, s ami történt, azon nem lehet változtatni. Az utókor feladata ennek megítélése. Nekünk, most élőknek azonban kötelességünk, hogy jelen korunk bonyolult politikai, társadalmi, gazdasági változásai közepette eldöntsük, tudjuk, mit kell tennünk hazánk, falunk felvirágoztatásáért, s benne egyéni boldogulásunkért. Vissza

Tartalom

Visszatekintés - Molnár Mihály polgármester7
Gulyás Katalin: Mesterszállás községgé alakulása és önálló közigazgatásának emgszervezése13
Csetényiné Molnár Amália: Mesterszállás önállósulása a kunszentmártoni sajtó tükrében51
Szabó Imre: Mesterszállás földrajzi nevei95
Kovács János: Mesterszállási mozaikok. Tallózás a Falufigyelő írásaiból119
Örsi Julianna: Mesterszállási népe, mint közösség137
Mellékletek147
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem