Előszó
Kedves Szülők! Kedves Gyerekek! Kedves Olvasó!
Sokszor esik abba a hibába az ember, hogy úgy éli a mindennapjait, hogy nem ismeri igazán az őt körülvevő világot, a várost, vagy éppen a megyét,...
Tovább
Előszó
Kedves Szülők! Kedves Gyerekek! Kedves Olvasó!
Sokszor esik abba a hibába az ember, hogy úgy éli a mindennapjait, hogy nem ismeri igazán az őt körülvevő világot, a várost, vagy éppen a megyét, ahol él. Pedig olyan kincsek veszik körül, amelyek gazdagabbá, élhetőbbé, színesebbé tennék az életét -ha tudna róluk.
A gyermekekben a tudásvágy a világ legtermészetesebb dolga, velük született kincs. Olyan érték, amit meg kell tudniuk őrizni ahhoz, hogy teljes életet tudjanak élni. Ennek érdekében azonban segítséget kell nyújtani nekik: meg kell mutatni, milyen érdekes, mozgalmas a világ körülöttük, mi minden változik folyamatosan, és mi az, ami állandó érték.
Ehhez szeretnénk mi hozzájárulni ezzel a megyetörténeti olvasókönyvvel, ami olvasmányos, regényes formában tárja elénk a többi között a megye históriájának legizgalmasabb elemeit, természeti értékeit, épített örökségének legpazarabb emlékeit, folklórkincsének csak itt fellelhető darabjait, és jeles tudós- és művész szülötteinek fordulatos életútját.
A kötetből kiderül, mi a kenyér pilise, a tetéjverő, vagy a pintér. Megtudjuk, hogy Kis Kampó egy spanyol lovag volt, aki elszánt csatákat vívott a magyarok oldalán, a török ellen, vagy, hogy a szegedi nagytájon a hétfőt szerencsés napnak tartották, ekkor volt érdemes házasodni és aratást kezdeni. A hosszas kutatómunka eredményeként a szerző, Várkonyi Velzer Balázs olyan érdekességekre is rávilágít, mint, hogy Csanytelek Magyarország leghosszabb falva, és hogy a „Megyek Kukutyinba zabot hegyezni " mondás Deszkhez kötődik.
Vissza