Előszó
Elbűvölő történetek
Kiadónk, a Pannon Lapok Társasága ezúttal sajátos módon kapcsolódott be a mesék varázslatos világába: karácsonyi kiadványunkat olvasóink írták önmaguk és a többi olvasó örömére. A nyáron meghirdetett mesepályázatunkra olvasóink küldték be a meséket, verseket, mondákat. Több mint 700 pályamű érkezett, s a szakmai zsűri véleménye alapján választottunk ki 57 mesét, amelyek bekerültek ebbe a könyvbe.
Nekünk, felnőtteknek a mese világában meglehetősen kevés, de nem jelentéktelen szerep jut. Egyetlen pontban azonban nagyon is be tudunk kapcsolódni ebbe a különös világalkotásba: akkor, amikor mesét mondunk. Lázár Ervin szerint a mesefonál a felnőtt kezében van, de a gombolyítást a gyermek végzi, a mesevilág a gyermeki képzelet és játék szabályai szerint működik. Amikor a szülők, nagyszülők - s mindazok, akiket a gyermek szeret - mesélnek, akkor a mese átalakul, irodalmi műfajból szeretetműfajjá lesz, s a két ember között varázslatos kapcsolatot teremt. A mese a gyermek számára a világ újragondolását, megértését jelenti, a mesét hallgatva, olvasva a gyermek az érthetetlen, félelmetes világot újraformálja, önmagához idomítja, megszelídíti és befogadja, választ kap a kételyeire, és feloldja szorongásait.
Az elbeszélő hang természetessége áthidalja a távolságot a hétköznapi és a rendkívüli, a természetfölötti, a valóságon túli mágikus világ között. Olvasóink írásai időtlen varázs- és tündérmesék, könnyed történetek, mondák, versek, telis-tele tréfás és csodás elemekkel, amelyek emberi tulajdonságokról, gyarlóságról, hiszékenységről, lustaságról vagy éppen éleseszűségről tanúskodnak. S mennyire jó, mennyire szép az is, hogy a gyermekmesékben a Jó mindig legyőzi a Gonoszt!
Hosszú téli estéken olvassanak együtt a gyermekeikkel, és gyönyörködjenek a mesék varázslatos világában!
Vissza