Előszó
Részlet:
"1.1. Amplitúdó modulációk vizsgálata
Amplitúdó moduláció két vagy több jel szorzásából származik. Az amplitúdó modulációk több fajtája használatos.
Jelöléseik:
1. AM. Valamennyi...
Tovább
Előszó
Részlet:
"1.1. Amplitúdó modulációk vizsgálata
Amplitúdó moduláció két vagy több jel szorzásából származik. Az amplitúdó modulációk több fajtája használatos.
Jelöléseik:
1. AM. Valamennyi amplitúdó moduláció közös jelölése.
2. DSB. Kétoldalsávos amplitúdó moduláció A modulációs termék a teljes vivőhullámból és oldalsávokból áll.
3. DSB-SC. Elnyomott vivőhullámu amplitúdó moduláció.
4. SSB. Egyoldalsávos amplitúdó moduláció. A modulációs termékek csak az egyik oldalsávot tartalmazzák. A vivőhullám lehet teljes, csökkentett vagy elnyomott szintű.
A vivőhullám kisugárzásával kapcsolatban a következő teljesítmény szinteket különböztetjük meg:
1. Teljes vivőhullám (full carrier). A vivőhullám teljesítménye legfeljebb 6 dB-lel kisebb a burkoló csúcsteljesítményénél.
2. Csökkentett vivőhullám (reduced carrier). A vivőhullám teljesítménye 16-26 dB-lel kisebb a burkoló csúcsteljesítményénél.
3. Elnyomott vivőhullám (suppressed carrier). A vivőhullám teljesítménye legalább 40 dB-lel kisebb a burkoló csúcsteljesítményénél.
A moduláció módja alapvetően meghatározza a teljesítmény eloszlását a kisugárzott spektrumban. Az egyes modulációs produktumok által szállított teljesítmény nem mérhető közvetlenül. A teljesítmény eloszlására az alábbi három teljesítmény együttes ismeretében következtethetünk:
1. P . Burkoló csúcsteljesítmény (Peak envelope power). A modulációs burkológörbe legmagasabb pontjához tartozó rádiófrekvencia egy periódusára vett teljesítmény átlagértéke.
2. P . Átlagteljesítmény (Mean power). Az átlagolást a moduláló jel legalacsonyabb frekvenciás összetevőjének periódus idejénél elegendően nagyobb időre végezzük."
Vissza