Előszó
Részlet:
"I. AZ ÁLLVÁNYOK ÉS HASZNÁLATUK
Magas- és mélyépítési állványok
Az állványok általában végleges építmények ideiglenes alátámasztására szolgálnak, mint ilyenek, viselniök kell...
Tovább
Előszó
Részlet:
"I. AZ ÁLLVÁNYOK ÉS HASZNÁLATUK
Magas- és mélyépítési állványok
Az állványok általában végleges építmények ideiglenes alátámasztására szolgálnak, mint ilyenek, viselniök kell alakváltozás nélkül az építkezés kivitele, vagy szerelése közben reájuk átadódó terheket, erőket. A magasépítésben az állványok inkább csak emberek és anyagok hordására szolgálnak, míg a mélyépítésben a létesítményt támasztják alá. Az állvány esetleges alakváltozását illető igények a magasépítésben nem lényegesek, a mélyépítésnél ez az igény és a terhelések is lényegesen nagyobbak, de mindkettőnél fontos a szerkezet biztonsága, a rajta dolgozók életbiztonsága és a szerkezet gazdaságossága.
Végleges szerkezetek és állványok
Állványanyagnak hazánkban, majdnem kizárólag a fa használatos. Újabban — éppen a fa-szűke miatt — az alumíniumcsőből készült állványok használata is kezd elterjedni és előreláthatólag mindinkább terjedni fog. Miután az állványok ideiglenes építmények, a szabályzatok, különösen a fánál, ennek megfelelően nagyobb igénybevételüket engedik meg. Az állványt a reákerülő terhelésre méretezzük (építményrészek, gépek, munkások, szélokozta erők) és az állványt e terheléssel tényleg igénybe is vesszük. Ezzel szemben a végleges szerkezeteket olyan maximális terhelésre méretezzük, mely a szerkezeten gyakorlatban csak kivételesen és ritkán fordul elő. Az állvány önsúlya a viselendő terhekhez képest kicsi, a végleges szerkezet önsúlya a viselendő teherrel közel egyenlő, vagy azt — pl. a vasbetonhidaknál — sokszorosan meghaladja.
Összefoglalva: a végleges szerkezeteket ú. n. maximális terhelésekre méretezzük, melyek csak ritkán és rövid időre fordulhatnak elő és ezeknél a végleges szerkezeteknél a felhasznált anyagok megengedett igénybevételeit is már megfelelő biztonsággal, csökkentett értékben vesszük számításba. Az állványoknál ezzel szemben a tényleg és teljes mértékben fellépő terheléseket vesszük a méretezési számítás alapjául és az anyagok megengedett igénybevétele is magasabb, mint a végleges szerkezeteknél."
Vissza