Előszó
Mindenki előtt, aki gazdasági kérdések iránt érdeklődik, ismeretes, hogy az évtizedünk első felében bekövetkezett világpiaci változások erőteljesen felértékelték a nyersanyagokat. Különösen...
Tovább
Előszó
Mindenki előtt, aki gazdasági kérdések iránt érdeklődik, ismeretes, hogy az évtizedünk első felében bekövetkezett világpiaci változások erőteljesen felértékelték a nyersanyagokat. Különösen megdrágultak az ásványi nyersanyagok, a kőolaj, a kokszolható szén, az ércek és a többi bányatermék. Ez az állandósult helyzet világszerte az ásványi nyersanyagpolitika felülvizsgálatát, a hazai erőforrások erőteljesebb kihasználását idézte elő.
A világgazdasági változásokra figyelemmel a Magyar Szocialista Munkáspárt XI. kongresszusa határozatban rögzítette, hogy a nyersanyagok, az energiahordozók növekvő felhasználása és a nehezebb beszerzési feltételek miatt fokozott gondot kell fordítani a hazai természeti források - köztük a szénvagyon - teljesebb, jobb, gazdaságosabb kiaknázására.
A kongresszusi határozat új, fellendülő korszakot nyitott meg bányászatunkban. Új üzemek épülnek a bauxit-, az uránérc- és a rézércbányászatban. A tatabányai szénmedence tágabb térségében megkezdődött egy nagyszabású energetikai koncentráció, az eocénprogram megvalósítása. Ennek keretében egy évtized alatt mintegy kilencmillió tonna széntermelési kapacitást kell létrehozni az épülő Bicskei Hőerőmű ellátására. A széntelep alatt elhelyezkedő bauxit-előfordulás fejlődő alumíniumiparunk nyersanyagbázisaként fog szolgálni.
Az idén kétszázhuszonöt esztendős szénbányászatunk eddigi legnagyobb vállalkozása, az eocénprogram a jövő évszázadra is kiterjedő, kiemelkedő szerepet tölt be a népgazdaság energiaellátásában. Társadalompolitikai jelentősége, hogy Komárom megye hagyományos, fejlett termelési kultúrájú, nagysúlyú iparágai - szénbányászat, villamosenergia-termelés, alumíniumipar - dolgozóinak nyújt hosszú távra biztos jövőt. A program fellendülést és komoly feladatokat jelent a kapcsolódó bányászati szakágak, a földtani és a tudományos kutatás, a tervezés, a bányaépítés és a bányagépgyártás számára.
Megvalósítása erősíti a nemzetközi munkamegosztást. Elsősorban a szovjet és a lengyel bányászat tapasztalatait és közreműködését vesszük igénybe a bányák építésénél, majd működtetésénél, de több más fejlett bányatechnikájú országgal való együttműködésre is támaszkodunk.
Vissza