Fülszöveg
Az Újvilág sokkal "régebbi" annál, mint ahogy a legtöbb európai (és legtöbb amerikai) gondolná, bár hogy pontosan mennyire régi, az éppen e könyvben bemutatott rejtélyek egyike. Még a "bennszülött" amerikaiak, az indiánok sem voltak igazán őslakosok, nekik is jönniük kellett valahonnan.
- A rejtélyek közül melyik az Ön kedvence, és miért?
- Mivel Virginia államban élek, körülvesznek a Pocahontas-ról, az indián hercegnőről, voltaképpen "királylányról", szóló történetek. Közülük leghíresebb - amúgy az amerikai történelem legismertebb szerelmi története - azt az esetet meséli el, amikor Pocahontas megmentette John Smith-nek, az első amerikai angol település vezetőjének az életét. Smith saját beszámolója szerint Pocahontas gyakorlatilag az apja tomahawkjai és Smith feje közé vetette magát. A történetet szinte senki sem hitte el, hiszen Smith hírhedt volt kérkedéseiről és hazugságairól. Smith szavahihetőségét még jobban aláásta az, hogy ugyanennyire hihetetlen történeteket mesélt más...
Tovább
Fülszöveg
Az Újvilág sokkal "régebbi" annál, mint ahogy a legtöbb európai (és legtöbb amerikai) gondolná, bár hogy pontosan mennyire régi, az éppen e könyvben bemutatott rejtélyek egyike. Még a "bennszülött" amerikaiak, az indiánok sem voltak igazán őslakosok, nekik is jönniük kellett valahonnan.
- A rejtélyek közül melyik az Ön kedvence, és miért?
- Mivel Virginia államban élek, körülvesznek a Pocahontas-ról, az indián hercegnőről, voltaképpen "királylányról", szóló történetek. Közülük leghíresebb - amúgy az amerikai történelem legismertebb szerelmi története - azt az esetet meséli el, amikor Pocahontas megmentette John Smith-nek, az első amerikai angol település vezetőjének az életét. Smith saját beszámolója szerint Pocahontas gyakorlatilag az apja tomahawkjai és Smith feje közé vetette magát. A történetet szinte senki sem hitte el, hiszen Smith hírhedt volt kérkedéseiről és hazugságairól. Smith szavahihetőségét még jobban aláásta az, hogy ugyanennyire hihetetlen történeteket mesélt más hölgyekről, akik Virginiába érkezése előtt megmentették az életét. Azt állította, hogy Magyarországon csatlakozott a törökök ellen harcoló osztrák hadakhoz. A törökök fogságba ejtették, és Konstantinápolyban rabszolga lett belőle. Ott egy bizonyos Tragabigzanda úrhölgy annyira megkedvelte, hogy elküldte bátyjához Tatárországba, ahonnan elszökött... 1953-ban megjelent Smith új életrajza, a függelékben egy tanulmánnyal magyarországi kalandjairól. Szinte mindenki legnagyobb megdöbbenésére minden, amit ellenőrizni lehetett Smith állapításaiból, igaznak bizonyult. Úgy tűnt tehát, Smith története akár igaz is lehet.
Nem csupán a Virginia államhoz és Magyarországhoz fűződő kapcsolatai miatt kedvelem különösen ezt a rejtélyt. Az tetszik benne, hogy rengeteg fordulatával, a jó detektívregényhez illően, meglepi az olvasót. Ezenkívül szép szerelmi történet is, - Smith és Pocahontas az amerikai Rómeó és Júlia. Sajnos azonban a szerelmi történet - ellentétben az életmentés-sztorival - teljes egészében alaptalan mítosznak bizonyul. 1607-ben, amikor találkoztak, Smith huszonhét éves volt, Pocahontas viszont csupán tizenegy. Bármilyen természetű volt is valójában a kapcsolatuk, egy biztos, hogy nem szerelmi románc volt.
- Mit üzen a magyar olvasóknak?
- Nagyon megtisztel a könyvem és az amerikai történelem iránt tanúsított érdeklődésük. Az amerikaiak híresek arról, mennyire nem érdekli őket a világ többi része; a közelmúlt terrortámadásai annál is sokkolóbbak voltak számunkra, mivel valamiképpen különállóként szeretjük látni magunkat. Talán ez most elkezd megváltozni, és az amerikaiak és a magyarok egyaránt felismerik: több minden köt össze bennünket annál, mint hogy John Smith-nek mindkét országban voltak "afférjai" nőkkel.
Paul Aron
(Részlet a szerzővel folytatott beszélgetésből, 2001. szeptember 17.)
Paul Aron a Virginia Gazette c. lap riportere. Több neves kiadó szerkesztője volt. Jelenleg a Virginia állambeli Williamsburgben él.
Vissza