Előszó
Az Olvasó történeti szöveggyűjteményt tart a kezében, olyan munkát, amelyet egyaránt hasznosíthat laikus érdeklődő és szakember, orvos és történész, egyetemi oktató és hallgató. Egy sorozat első darabját bocsátjuk a közönség rendelkezésére, amely az európai orvosi kultúra, a medicina elméletének és gyakorlatinak, az egészségügy szervezésének és a mindennapi hügiénés viszonyok történetének legfontosabb és legjellemzőbb forrásait tárja magyarul az olvasóközönség elé. Sorozatunk a 2008-as reneszánsz év kapcsán a tágan felfogott reneszánsz korszakkal indul, amely a történeti változások szempontjából, a modern tudományt közvetlenül megelőző korszakként mindenképpen különös jelentőséget hordoz.
Sorozatunk további négy kötete az ókor, a középkor, a koraújkor, és a 19-20. század forrásanyagát foglalja majd össze. Az orvostörténelem iránt megnövekedett érdeklődés mára számos jó és néhány kiváló összefoglalót eredményezett, amelyek egyetemi tankönyvek, vagy egyszerűen tudományos igényű történeti szintézisek formájában elérhetők. A hazai könyvkiadás ebben nemzetközi tendenciákat követ, hiszen az 1970-es évektől egyre nagyobb számban jelennek meg az egy-egy korszak orvostörténetével foglalkozó munkák az angol, az olasz, a német, a francia vagy a holland nyelvű közönség számára.
Jelen kötet újszerűsége ugyanakkor éppen szöveggyűjtemény mivoltából fakad. A történeti elemzések, összefoglalók és tanulmányok mögött ugyanis mindig ott húzódik a szerző által feldolgozott gazdag, ám nyelvileg a nagyközönség számára nehezen befogadható forrásanyag: orvosi munkák, jelentések, egészségügyi rendeletek, és a mindennapi élet egészségügyére vonatkozó tudósítások, azaz a missilisek. útinaplók, memoárok sorozata..Letűnt korok fordulatos, eleven világa, amelynek színpompája akkor tárul igazán az Olvasó elé, ha az egyes kultúrák, országok, tartományok, és a források nemcsak területileg és nyelvileg, hanem tematikailag is különböző emlékeit egyszerre képes változatosságukban érzékelni.
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár munkatársai úgy látták, hogy éppen ez hiányzik történeti, orvostörténeti szakirodalmunkból: az egyes korszakok megismerésében a bárki számára könnyedén elérhető, magyar nyelvű forrásbázis.
Röviden érdemes megemlékeznünk az orvostörténelem helyéről és jelentőségéről a kortárs történeti diszciplínák sorában is. Az orvostörténetírás azóta, hogy az 1830-as években a Pesti Tudományegyetemen megalapították a modern kor első orvostörténeti tanszékét- magához, a tágan felfogott történelemtudományhoz hasonlóan számos alapvető átalakuláson ment keresztül, egyúttal a 20. század végére a történelemtudományon belüli jelentősége is megváltozott. A 20. század derekáig szinte kizárólag orvosi érdeklődésre számot tartó tudományig mára a történeti gondolkodás központi témái közé került. így kutatási területe is kitágult: a medicina tudománytörténete és művelődéstörténete felől az államszervezés, a népesedés, a mentalitás, a gondolkodás és a mindennapok történetének alapvetően fontos kutatási területévé vált Nem véletlen, ahogy eme tágan felfogott orvostörténet feltűnt a történész képzés tananyagában, és egyúttal a művelt közönség általános érdeklődésében.
Vissza