Előszó
A görög mitológia szerint addig élünk, míg életünk fonala, amelyet az egyik Párka, Klóthó fon, el nem szakad. Az élet fonala a 21. században a DNS kettős spirál, és alakítása nem az istenek, de a...
Tovább
Előszó
A görög mitológia szerint addig élünk, míg életünk fonala, amelyet az egyik Párka, Klóthó fon, el nem szakad. Az élet fonala a 21. században a DNS kettős spirál, és alakítása nem az istenek, de a mi saját kezünkben, életünk hétköznapjainak megélésében, elsősorban életmódunkban rejlik.
A HVG Kiadó gondozásában 2008-ban megjelent Korkontroll című könyvem - hála az olvasók érdeklődésének - elfogyott. Munkámban az életmód meghatározó jelentőségét és a genetikai „sors" befolyásolásának lehetőségét elemeztem. A szakmai-genetikai magyarázatok az öregedés biológiájáról és genetikai hátteréről sokakat a mitológiára emlékeztettek, és többen felvetették az irodalmi adatok elfogult válogatását is.
2009-ben az orvostudományi és fiziológiai Nobel-díjat Elizabeth Blackburn, C. W. Greider és J. W. Szostak kapták, mivel igazolták, hogy az életmód, a környezet az örökletes génállományban a telomera-telomeráz rendszeren keresztül - amelyet a Korkontrollban ismertettem - kimutatható nyomot hagy. Magyarázatot nyert, hogy egy adott személy az életmódjával képes befolyásolni az örökletes (!) betegséghajlamok megjelenését vagy a tünetek elmaradását. Érthetővé vált, hogy az azonos genetikai adottságokkal rendelkező egypetéjű ikerpár egyik tagja miért betegszik meg, míg a másiknál nem jelentkezik a betegség.
Elizabeth Blackburn munkacsoportjának egyik tagja - a Clinton család életmód-tanácsadó orvosa - dr. Dean Ornish már évek óta közöl tudományosan megalapozott adatokat szívbeteg emberek állapotának életmódfüggő változásairól. Hasonló megfigyeléseket tett a prosztatarák korai tüneteit mutató férfiak esetében, akiknél a folyamat előrehaladását - a betegség tüneteinek súlyosbodását - kedvezően befolyásolta a stresszmentes élet, a mozgás, a diéta.
Ennek bizonysága Dávid Servan-Schreiber Anticancer (A rák ellen) című, 2009-ben megjelent könyve, ahol az orvos szerző saját, tizenöt éves tapasztalatáról számol be.
Vissza