Előszó
Úgy tűnik, hogy a közelmúltban ünnepeltük iskolánk megalapításának 20 éves évfordulóját, és már itt is van a 25 éves jubileum időszaka.
A 25 esztendő a történelem szempontjából nem sok, még akkor sem, ha azt negyedszázadnak nevezzük, de tiszteletre méltó időszak iskolánk életében.
Külön öröm számunkra, hogy iskolánk nevezetes jubileuma egybeesik a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 60. évfordulójával.
Az évfordulók arra kényszerítenek mindannyiunkat, hogy álljunk meg egy pillanatra és gondoljunk vissza a múltra. Jövőnk megtervezése csak akkor lehet reális, ha tekintetbe vesszük a körülményeket, csökkentjük a múltban elkövetett hibákat és fokozzuk azokat a jókat, amelyeket a múlt már jeles osztályzattal látott el.
Iskolánk fiatal iskola. Létrejöttét a hazánk felszabadulása után bekövetkezett politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális életének felépítésében bekövetkezett alapvető változások tették szükségessé és fontossá.
A minden területen létrejött, nemzetünk életében még soha nem tapasztalt méretű fejlődés az ország közlekedési hálózata - ezen belül a Magyar Államvasútak - részére is a korszerűsítés gyors ütemű végrehajtását írta elő.
Korszerű vasútat tervezni, építeni, üzemeltetni és javítani csak korszerű tudással rendelkező, speciális képzettségű, önmagát, felkészültségét állandóan fejleszteni, újrateremteni képes szakemberekkel lehet. A szocializmus építésével együttjáró gyors kulturális és ipari fejlődés megkövetelte a népgazdaság egyes ágazatainak megfelelő ipari középiskolai hálózat kiépítését is. Ennek keretében hozták létre a közlekedési ágazat - esetünkben a MÁV - középkáder képzésének biztosítására a vasúti jellegű középiskolákat.
Így alakult meg az 1951/52-es tanévben - a Rippl Rónai utcában működő és a KPM közvetlen felügyelete alá tartozó - Mélyépítőipari Technikum keretében - a Vasútvontatási Tagozat. Ebből az 1952/53-as tanévben vált ki az önálló Vasútgépészeti Technikum, mely a Vasúti Főosztály felügyelete alá tartozott, és a VII. kerületi Damjanich u. 4. sz. alatti épületben működött. Az akkor már közel száz éves épületben tette meg születő intézményünk első, talán még bizonytalan lépéseit, és lett erős, tudatosan szocialista szellemben nevelő intézmény, hazájukhoz hű, jó képzettségű vasútgépész szakemberek iskolája.
Ez ismert és sokat emlegetett öreg épület volt a vasútgépészeti középiskolák bölcsője, anyaiskolája. Innék rajzott ki, innen kapta a kezdeti segítséget a ma már elismerésre méltóan működő szegedi, debreceni, miskolci, győri és szombathelyi vasútgépészeti ágazat is.
Vissza