Előszó
A "Rezgéstan példatár" készítésekor egyetlen célunk volt: a mechanika elsajátításának területén a hallgatók tanulmányainak elősegítése.
Ez a példatár Bosznay Ádám: "Mechanikai Rezgéstan" című jegyzetéhez készült. Felosztásában és anyagában a két jegyzet megegyezik.
A rezgéstan tárgykörébe tartozó gyakorlatok anyagának összegyűjtésével mindenekelőtt az esti-levelező és nappali hallgatók részére kívánjuk megkönnyíteni az elméleti anyag elsajátítását, megmutatni a gyakorlati alkalmazás lehetőségeit és ezen belül elősegíteni a feladat megoldási készség fejlesztését.
A példatári részeket megelőző elméleti összefoglalókban csak a legfontosabb elméletet és a vele kapcsolatos alapfogalmakat, tételeket, összefüggéseket, definíciókat, módszereket, csak végeredményükben és kivonatosan ismertetjük bizonyítás nélkül, olyan mértékig, mint amennyire az a példatárban szereplő példák megoldásához, a megoldás egymást követő lépéseinek felismeréséhez és nem utolsó sorban a jegyzet elméleti anyagrészének a gyakorlattál történő összekapcsolásához szükséges.
Ezért a "Rezgéstan példatár" nem teszi nélkülözhetővé a tananyag elsajátításánál az elméleti jegyzet használatát.
A jegyzet felépítése a következő: Az egyes fejezetek elméleti összefoglalóit egy-egy alapvető példatípus követi, Ezeknek megoldását minden lépésre kiterjedő részletességgel, magyarázó szöveggel közöljük, A további példák megoldásait a "Megoldások" című fejezet tartalmazza, A minta példák áttanulmányozása után célszerű, ha ezeket a feladatokat önállóan oldjuk meg, és a "Megoldások" című fejezetet csak ellenőrzési célokra használjuk fel.
Megjegyezzük, hogy miután semmifélé jegyzet, így ez a példatár sem tudja pótolni és nem is célja, hogy pótolja az előadás szóbeli magyarázatát.
Amennyiben az összegyűjtött anyag kapcsán sikerült megkönnyíteni a villamosmérnökkari hallgatók számára tanulmányi munkájukat a rezgéstan alapfogalmainak elsajátítása terén, úgy ezen jegyzet elérte célját.
Vissza