Előszó
1.1 A mechanika tárgykörei
A mechanika a fizika tudományának egy része, amely a testek mozgásával és az ezzel kapcsolatos erőkkel foglalkozik.
A fizika körébe sokféle mozgás tartozik, például a...
Tovább
Előszó
1.1 A mechanika tárgykörei
A mechanika a fizika tudományának egy része, amely a testek mozgásával és az ezzel kapcsolatos erőkkel foglalkozik.
A fizika körébe sokféle mozgás tartozik, például a molekulák, az atomok és az atomi részek mozgása is. A mechanika azonban csak az úgynevezett mechanikai mozgásokkal foglalkozik, amelyek a különféle testeknek egymáshoz viszonyított, időben lejátszódó helyzetváltoztatásaiban nyilvánulnak meg. Mechanikai mozgásnak tekintjük a szilárd testek alakváltozásait is.
A mechanikai mozgások maguk is sokfélék lehetnek, ezért a mechanika tudománya rendkívül széleskörű. A mechanikának azt a részét, amelyik a műszaki tevékenység, a mérnökök számára szükséges ismereteket tartalmazza, műszaki mechanikának nevezzük. E jegyzet természetesen a mechanikának főképpen az ilyen, a műszaki alkalmazás szempontjából fontos ismereteit tárgyalja.
A mechanika a vizsgált test halmazállapota szerint három részre tagolódik:
- szilárd testek mechanikája, ez a szilárd testek mozgását tárgyalja, - hidromechanika, a folyadékok mozgás jelenségeit vizsgálja, - aeromechanika (aerodynamika), a gázok mozgás- és nyomás-jelenségeit írja le.
A mechanika más szempont szerint is felosztható, aszerint, hogy a tárgyalásban a mechanikai jelenségeket milyen mélységig tárjuk föl, milyen mértékig idealizálunk, illetőleg, hogy a testeket mozgásukban vizsgáljuk, vagy pedig valamihez viszonyított nyugalmi helyzetükben. Eszerint megkülönböztetjük a mechanikán belül a kinematikát, amely a mozgások térben és időben való leírását tárgyalja. A kinematikát a mozgások geometriájának is szokták nevezni, jellegzetessége, hogy csak hosszúság és idő dimenziókat használ, és nem foglalkozik a mozgást befolyásoló hatásokkal. Ilymódon a mozgást csak "felületesen" tárgyalja.
Amennyiben mélyebben vizsgáljuk a mozgásokat, és nem elégszünk meg azoknak térben és időben való leírásával, hanem a mozgást befolyásoló tényezőket, a testek kölcsönhatását is számba vesszük, akkor a dynamika című fejezethez jutunk.
Vissza