Előszó
A mechanika c. tantárgy keretében elsőnek a merev (szilárd) testek, majd a folyadékok és légneműek mechanikáját tárgyaljuk.
A mechanika erőkkel és mozgásokkal foglalkozó tudomány.
Fő részei:
1. Kinematika, amely a mozgásokkal foglalkozik, anélkül, hogy a mozgás okait is vizsgálná.
2. Dinamika, amely a testre ható erők hatását, törvényszerűségeit tárgyalja.
A dinamikának két fejezete van :
a) Statika, amely azt az esetet vizsgálja, amikor a testek a rájuk ható erők ellenére nyugalomban maradnak.
b) Kinetika, amely a mozgást előidéző erők és a mozgások törvényeinek összefüggését tárgyalja.
3. Szilárdságtan, amelyeknek keretében megismerkedünk az erők alakváltoztató hatásával, a testekben erők hatására ébredő feszültségekkel stb. Ez a fejezet megtanít bennünket az egyes gépalkatrészek méretezésére is.
Mivel a mechanika tulajdonképpen a fizikának egyik része, gyakran foglalkozunk olyan tárgykörökkel is, amelyeket vagy az I., vagy a II. évfolyam fizika keretében már érintettünk. Ezeknél a fejezeteknél nagymértékben támaszkodunk a fizikában tanultakra.
Általános tapasztalat, hogy a színes ábrák elősegítik a problémák megértését. Ezért gyakran találunk olyan megjegyzést, hogy bizonyos vonalakat rajzoljunk meg piros vagy kék ceruzával. Ilyen helyeken mindig kettős vonalat találunk, s a köztük levő helyet kell színes ceruzával megrajzolni.
Mivel a tananyag elsajátításának legjobb módszere sok számpélda kidolgozása, helyes, ha a kötelező házi feladatokon kívül is oldunk meg példákat. Ezenkívül a példatár utolsó részében olyan gyakorlati feladatokat is találunk, amelyek megértéséhez rendszerint a mechanika minden fejezetének ismerete szükséges.
Vissza