Előszó
Tankönyvünk a mechanika tárgykörével foglalkozik. A mechanika a fizika tudományához tartozik, így könyvünkben a későbbiekben sokszor hivatkozunk a fizikában tanultakra.
A fizikában a természet...
Tovább
Előszó
Tankönyvünk a mechanika tárgykörével foglalkozik. A mechanika a fizika tudományához tartozik, így könyvünkben a későbbiekben sokszor hivatkozunk a fizikában tanultakra.
A fizikában a természet jelenségeinek tulajdonságaival, a jelenségek törvényszerűségével foglalkozunk, a jellemző fizikai mennyiségek összefüggéseit matematikai egyenletekkel rövidítjük és a problémákat matematikai eljárással oldjuk meg.
A mechanikában a műszaki gyakorlatban előforduló mozgások összefüggéseit és az erők okozta változásokat, illetve ezek kapcsolatait vizsgáljuk.
Az előzőekből következik, hogy a mechanika tantárgy tanulásához alapos fizika és matematika tudás szükséges. Ezen ismeretek megszerzése és folytonos továbbfejlesztése alap a mechanikai ismeretek elsajátításához.
A fizikusokkal együtt valljuk, hogy az anyagi világ megismerhető, a jelenségek és azok következményei az emberi ész, akarat, tudás által befolyásolhatók. A műszaki életben és a köznapi gyakorlatban előforduló mechanikai szerkezetek megtervezhetők, azok működése, igénybevétele előre meghatározható.
A mechanika felosztása:
Mechanika:
- Kinematika
- Dinamika - Statika - Merev testek statikája (Statika)
- Rugalmas testek statikája (Szilárdságtan)
- Kinetika
Kinematika: a mozgásformákat leíró összefüggésekkel foglalkozik anélkül, hogy figyelembe venné a különféle mozgásokat előidéző okokat.
Dinamika: a testeket, szerkezeteket terhelő erők hatását, törvényszerűségeit tanulmányozza.
Kinetika: a mozgásokat előidéző erők és a mozgásokat leíró összefüggések kapcsolataival foglalkozik.
Vissza