Előszó
Az I. évfolyamban a fizika keretében megismerkedtünk az erő fogalmával. Most, a műszaki mechanika keretében bővebben foglalkozunk a különböző erőkkel s azok hatásaival. Éppen az erőhatások alapján osztjuk a szilárd testek mechanikáját a következő fejezetekre:
1. Sztatika. Ebben a tárgykörben az egyensúlyban levő erőrendszerek törvényeivel foglalkozunk.
2. Szilárdságtan. Itt tanuljuk meg a gépészetben alkalmazott gépelemek és más szerkezeti elemek, alkatrészek méretezését. Ez azt jelenti, hogy az előbbi szerkezeti alkatrészeket olyan nagyságúra kell választani, hogy a rájuk ható erők hatása sem törést, sem repedést, sem pedig maradandó alakváltozást ne okozzon.
3. Kinematika. Ez a tárgykör foglalkozik a különböző mozgásokkal és azok törvényszerűségeivel anélkül, hogy a mozgást előidéző erőket vizsgálná.
4. Dinamika. Tulajdonképpen az előző fejezet folytatása, de attól abban különbözik, hogy éppen a mozgásokat előidéző erőket vizsgálja.
5. Energetika. A mechanika egyik legfontosabb része. Ennek keretében foglalkozunk a mechanikai munka, energia és teljesítmény fogalmával.
A tananyag foglalkozik még a folyadékok mechanikájával is, ezen belül a nyugvó folyadékokéval a hidrosztatika, az áramló folyadékokéval pedig a hidrodinamika. Mivel a mechanika tulajdonképpen a fizikának egy része, gyakran foglalkozunk olyan tárgykörökkel, amelyeket az I. évfolyamos fizika keretében már tárgyaltunk vagy érintettünk, illetőleg, amelyek a II. évfolyamos fizika tananyagát érintik. Mivel jelen tankönyv a levelező tagozat tanulói számára készült, tananyagunk feldolgozását a tankönyv végén található heti ütemezés alapján végezzük el.
Vissza