Előszó
Részlet a könyvből:
A mechanika az a tudomány, amelyik az erőkkel és az erőhatásokkal foglalkozik. Az erőknek egy testre való hatása különböző lehet. Előfordulhat pl. hogy valamely test a rá ható erő hatása alatt mozgásba jön, vagy helyzetét nem változtatja ugyan, de megváltozik az alakja (pl. elgörbül vagy eltörik). Lehetséges az is, hogy két vagy több erő olyan módon hat egy testre, hogy az nyugalomban marad. (Ilyenkor azt mondjuk, hogy a test egyensulyban van.) Aszerint, hogy milyen természetü erőhatásokról van szó, a mechanikát a következő fejezetekre oszthatjuk:
1.) Statika, az egyensulyban lévő erőkkel és az egyensulyi feltételekkel foglalkozik.
2.) Szilárdságtan, a szerkezeti alkatrészek méretezésével foglalkozik. Ez abban áll, hogy a kérdéses szerkezeti alkatrész méreteit ugy kell előre meghatározni, hogy az a rá ható erők hatása alatt se el ne törjön, se pedig maradandó vagy észrevehető alakváltozást ne szenvedjen.
3.) Kinematika a mozgást és a mozgás törvényszerüségeit vizsgálja, anélkül, hogy a mozgást okozó erőket figyelembe venné.
4.) Dinamika a mozgató erők törvényszerüségeit tárgyalja.
5.) Energetika a munkával és a munkabirással foglalkozik.
Ezek a fejezetek csak a szilárd testek mechanikáját foglalják magukban, a cseppfolyós testek mechanikáját a hidromechanika, a légnemüekét pedig az aeromechanika tárgyalja.
Mi csak a szilárd testek mechanikájával foglalkozunk.
Vissza