1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Matematikatörténeti ABC

Adatok, tények, érdekességek a matematika középfokú tanításához és tanulásához

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Nemzeti Tankönyvkiadó-Typotex Kft.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 327 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN: 963-7546-41-3
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal. Hatodik kiadás.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

„A matematikatörténet a matematika fejlődésének objektív törvényeivel foglalkozó tudomány." (K. A. Ribnyikov: A Matematika Története. 12. oldal.) Megtudhatjuk belőle, hogyan és milyen... Tovább

Előszó

„A matematikatörténet a matematika fejlődésének objektív törvényeivel foglalkozó tudomány." (K. A. Ribnyikov: A Matematika Története. 12. oldal.) Megtudhatjuk belőle, hogyan és milyen szükségszerűségek hozzák létre a matematika fogalmait, elméleteit, módszereit. A matematikát tanuló ifjúság látóköre tágul, ha mindezeket megsejtheti; megláthatja a matematika helyét a többi tudomány és a társadalmi-történelmi fejlődés kapcsolatában, észreveszi, hogy nem öncélú, hanem az emberi haladást szolgáló, az általános emberi érdekektől sürgetett tudományban teszi meg az első lépéseket.
Tudjuk jól, hogy valamely törvény, jelenség elszigetelt vizsgálata sokszor vezet tévedésekhez, a valóság meghamisításához. A matematika tudományán belül ilyen veszély túlzottan nem fenyeget, mert az egymásra épülő tételek láncolatában még középiskolás fokon is csak ritkán találkozunk elszigetelt fejezetekkel. Fenyeget azonban ez a veszély a matematika egészére vonatkozóan.
Megvan annak a lehetősége, hogy a középiskolás tanulók csak izoláltan látják az absztrakt, a való élettel már szoros kapcsolatot nem mutató matematikai tanulmányokat. Szerencsére ezen a területen sokat segít a fizika. Mégsem felesleges az a törekvés, hogy a matematika öncélúságának a látszatát megszüntessük a rendelkezésünkre álló más eszközökkel is. Gondolok most elsősorban a matematikatörténetre, amely feltárja a matematika és a vele közvetlenül érintkező más kultúrterületek közötti kapcsolatokat. A sokirányú összefüggések megmutatása az ismereteket is szilárdabbá teszi. Vissza

Fülszöveg

Felnőttek, iskoláskorúak között egyformán alig akad, aki ne ismerné a történetet az elemista Gaussról, aki tanítója megdöbbenésére pillanatok alatt kiszámította az első száz természetes szám összegét, vagy ne hallott volna az Arkhimédész-törvény felfedezésének kacagtató körülményeiről. Bolyai János és Évariste Galois tragikus életútja sokkal inkább ismert, mint a matematikát forradalmasító tételeik. Másfelől azonban valószínű, hogy a későbbi matematikust, tanárt, mérnököt is először ez ragadja meg, adja a kitartást, hogy el tudjon jutni a matematika logikai tisztaságának, szépségének értékeléséhez.
Ezért van helye a történeti szemléletnek, a matematikatörténetnek a tudományos keretből kilépve az iskolában is. Sain Márton könyve általános és középiskolásoknak szól, kis terjedelmű összefoglalója a matematika fontosabb fogalomköreinek, korszakainak és legnagyobb alakjainak. A nagysikerű könyv most hatodik kiadásban kerül az olvasóhoz.

Sain Márton

Sain Márton műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Sain Márton könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem