Előszó
Kedves Diákok!
Ebben a könyvben azoknak a fogalmaknak, tételeknek és azoknak a bizonyításoknak, valamint a tanult matematikai eljárásoknak a leírásai szerepelnek, amelyek felsorolása a „Felsőoktatási Felvételi Tájékoztató 1994" 432-434. oldalán található meg.
A fogalmak, ismeretek sorszámát a F1-F159, a tételek és azok bizonyítását T1-T94, az eljárások sorszámát az E1-E83 felsorolás alapján adtam meg. Utalok arra is, hogy az „Összefoglaló feladatgyűjtemény matematikából" című könyv (az ún. „zöld könyv") hányadik kérdése egyezik meg a felvételiben feltett kérdéssel (Z1-től Z161-ig). Az FOO, a TOO és az EOO jelzés a tartalomjegyzékben azt jelenti, hogy a felvételi anyagában nem szerepel, a ZOO pedig azt, hogy az érettségi anyagában nem szerepel konkréten az adott tananyag.
A könyv használata feleslegessé teszi az eddig használt tankönyvek, füzetek lapozgatását, a keresgélést, sokszor a körülírásból a tételek bizonyításának és az eljárásoknak a „kihámozását". Így időt és fáradságot lehet megtakarítani, s ezt a felszabaduló időt is a tényleges tanulásra lehet fordítani. A könyv végén egy Útmutatót adok közre, amely tartalmazza osztályonként (külön gimnazisták, külön szakközépiskolások számára), hogy „mit, hol kell megtanulni". A tankönyvek fejezetei mellett felsorolom azokat a fogalmakat (F jelzéssel), a tételeket és azok bizonyításait (T-vel jelölve), valamint az eljárásokat (E-vel jelölve),- amelyeket tudni kell a felvételire. Így aki folyamatosan I szeretne felkészülni, láthatja a megtanulni valók „ütemezését".
A könyv folyamatos használatát javaslom azok számára, akik eldöntötték, hogy egyetemen vagy főiskolán szeretnének továbbtanulni, illetve gond nélkül, sikeresen szeretnének érettségi vizsgát tenni. A folyamatos használat közben jelezze a végzett munkát Úgy, hogy annak a tudásanyagnak a címét (annak sorszámát), amiről az órán szó volt, keretezze be; ha már ismeri, akkor halványan vonalkázza be; ha tudja, akkor határozottan színezze be az adott téglalapot. Ez egyrészt jelölni fogja, hogy mit kellene már tudni, s megnyugtató, ha már egyre több téglalap színes.
A továbbiakban is minden észrevételt, segítőkész bírálatot szívesen veszek a diákoktól és a kollégáktól. Egyben köszönetet mondok azoknak, akik elismerően nyilatkoztak munkámról, valamint megkülönböztetett köszönetet mondok azoknak, akik bíráló, javító, segítő szándékú megjegyzéseiket eljuttatták hozzám. Ezeket figyelembe vettem a javított kiadásban.
Remélem, sikeresen fogják használni ezt a könyvet! Jó tanulást, sikeres érettségi, felvételi vizsgát kívánok!
Horváth János
Vissza