Előszó
Célunk a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Gazdaság és Társadalomtudományi Karán gazdasági agrármérnök szakos hallgatók számára egy olyan jegyzet közreadása, amely tartalmazza a legfontosabb gazdaságmatematikai módszereket, és rövid áttekintést ad azok mezőgazdasági alkalmazási lehetőségeiről, mindenütt a módszertan elsajátításának céljával. A gyakorlat számára leginkább alkalmas lineáris programozást, illetve hálótervezést részletesen, az egyéb fejezeteket érintőlegesen tárgyaljuk. Sajnos a szűk órakeret és ezen jegyzet terjedelme bővebb tárgyalást nem tesz lehetővé, de azon érdeklődő hallgatóinknak, akik az anyagot mélyebben, illetve kibővítve kívánják tanulmányozni, felsorolunk ajánlott szakirodalmat.
Jegyzetünket leendő gazdasági szakembereknek, mérnököknek írtuk, nem matematikusoknak, ezért nem közlünk bizonyításokat, levezetéseket, hanem az alkalmazhatóság, a szemléletesség, közérthetőség volt az elsődleges szempont a tárgyalás folyamán.
Mezőgazdaságunk átszervezése lehetőséget teremtett a korszerű gazdálkodási formák elterjedésének, ami magával hozta, hogy nagy szakképzettségű, a modern, a legfejlettebb tervezési, szervezési és logisztikai ismeretekkel bíró szakemberekre van szükség. A gazdálkodás során hozott döntéseinket nem lehet csak a mezőgazdasággal kapcsolatos tudásukra, tapasztalataikra, hagyományokra alapozni, szükséges a sok lehetséges termelési változat egzakt vizsgálata. A vizsgálati módszert éppen a modern matematika különböző fejezetei, elsősorban az operációkutatás adják kezünkbe.
Az operációkutatás lényege, hogy a valóságot modellezi, a gyakorlati problémákat számszerűsíti, matematikai összefüggésekkel, függvényekkel írja le. A modell megoldása, vizsgálata, elemzése és konkrét gyakorlatban való ellenőrzése a feladata. Magyarországon az operációkutatást az iparban alkalmazták először kb. 30 éve, azóta széles körben elterjedt. Mezőgazdasági alkalmazása a 60-as évek második felében kezdődött, s egyre szélesebb körben terjed. Először takarmányadagok összeállítására használtak lineáris programozási modellt. Ma már a termelés és feldolgozás minden területén,alkalmazzák a különböző operációkutatási módszereket, a lineáris és nemlineáris programozást, a hálótervezést, a szétosztási modelleket, stb.
Vissza