Előszó
Előszó
A Pénzügyi és Számviteli Főiskola Matematikai-statisztikai Tanszéke összegyűjtötte és segédkönyv formájában megjelentette azokat a táblázatokat és képleteket, melyeket hallgatóink tanulmányaik alatt felhasználhatnak.
A tanszék munkaközössége a legfontosabb, az előadási anyaghoz kapcsolódó, de a gyakorlati életben is használható képleteket gyűjtötte össze, dolgozta fel. A kötet tartalmazza a fontosabb táblázatokat, melyek használata mindennaposnak tekinthető. Külön felhívjuk a figyelmet a valószínűségi eloszlási táblákra (binomiális, Poisson, normális, exponenciális) és a kamattáblázatokra. Utóbbiak a forgalomban lévő tábláknál lényegesen kibővítettebb formában kerülnek közlésre. 1-10 %-ig negyed százalékos, 10-20-ig félszázalékos és 20-30-ig kettő és félszázalékos bontásban készültek.
Megjegyezni kívánom, hogy sem a képletgyűjteményben, sem a táblázatoknál nem tértünk ki magyarázatokra, vagy alkalmazás bemutatására. A segédkönyv használata feltételezi a szükséges anyag elméleti és gyakorlati ismeretét. Azt is megemlítem, hogy nem törekedtünk teljességre sem. A teljesség igénye feltétlenül a használhatóság rovására ment volna.
A Főiskola tanszékei kezdeményezésünket örömmel üdvözölték, s tanácsaikkal segítették munkánkat. Segítségükért ez úton mondok köszönetet.
Ugyancsak hálás köszönetemet fejezem ki a Főiskola Számítástechnikai Laboratóriumának és a Pénzügyminisztérium Számítóközpontjának az exponenciális eloszlási tábla kiszámításáért, illetve a kamattáblázatok ellenőrzéséért.
Munkánkat abban a reményben nyújtjuk át hallgatóinknak, s remélhetőleg szélesebb körben, a gazdasági szakembereknek, hogy használni tudják és használni fogják.
Budapest, 1975. április hó
Vissza