Előszó
Az utolsó kötet előszavát hadd kezdjem azzal, mi indított a könyv megírására.
1968 óta oktatok matematikát a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Karán, tehát mintegy húsz év tapasztalata...
Tovább
Előszó
Az utolsó kötet előszavát hadd kezdjem azzal, mi indított a könyv megírására.
1968 óta oktatok matematikát a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Karán, tehát mintegy húsz év tapasztalata áll mögöttem. Az alapozó matematikáról a hetvenes évek elején jelent meg jegyzetsorozatom; ezt tíz év múlva egy alaposan átdolgozott új sorozat követte. Jegyzeteimet a hallgatók és a Kar oktatói is kedvezően fogadták. Ennek eredménye volt az, hogy a Kar korábbi oktatási dékánhelyettesei, Dr. Simonyi Alfréd, majd a tisztségben őt követő Kövesné Dr. Gilicze Éva tankönyvírásra buzdítottak; egyidejűleg megtették a szükséges intézkedéseket arra, hogy ez a könyv az egyetemi tankönyvkiadási tervben helyet kapjon. Támogatásukért ezen a helyen is köszönetet mondok.
Ennek a háromkötetes könyvnek az a fő jellegzetessége, hogy a tananyagot nem a matematika tudományos rendszere szerinti részterületekre bontva tárgyalja, hanem az anyag didaktikai rendszerének megfelelően, a különböző matematikai tudományterületekről vett fejezetek egymásra épülése szerint. Jelölésrendszere, kifejezésmódja egységes, és igazodik a középfokú oktatásban kialakult rendszerhez.
Ami pedig a megírás módját illeti, igen fontos szempontnak tartottam azt, hogy lehetőleg minden olyan fogalmat, amely az első pillanatra meglepőnek tűnik, kellő indokolás révén természetessé tegyek; az ötletes számítási fogások alkalmazásakor pedig igyekeztem rávezetni az olvasót arra, hogyan lehet eljutni ezekhez az ötletekhez. A különösen fontos tételeknél részletesen elemeztem a tétel feltételeit, és szemléltettem ezek szükségességét.
A befejező kötet előszavában arra is illik kitérni, hogy szakszempontból mi újat tartalmaz a könyv. Mivel a műszaki felsőoktatás matematikai alapképzésének anyagáról van benne szó, ezért tudományos szempontból új tételt vagy fogalmat nem is tartalmazhat. A matematikai szakirodalom ismerői azonban számos olyan észrevételt találhatnak benne, amely korábbi művekben nem olvasható; bizonyos fogalmak és levezetések a szokottnál pontosabban vannak megfogalmazva; jó néhány levezetés az eddig leírtnál egyszerűbb alakban jelenik meg.
A szövegellenőrzéssel és a megjelentetéssel kapcsolatos teendőket ugyanazok végezték, akik az első és a második kötetnél; ezért itt nevük felsorolása nélkül, együttesen köszönöm meg fáradságos és alapos munkájukat. Köszönetet mondok továbbá Szép Gabriella tanársegédnek több hasznos megjegyzéséért.
Vissza