Előszó
Bevezetés
A reformtanterv szellemében irt uj matematika-jegyzet a régebbinél lényegesen nagyobb anyagot uj csoportosításban foglal magában. Hogy ez a megnövekedett anyag az első tanuláskor se tűnjék senki számára áttekinthetetlen anyaghalmaznak, gépelés-technikával igyekeztünk kiemelni azokat az anyagrészeket, melyek alapvetően fontosak a továbbhaladás, az alkalmazások szempontjából. Az anyagban elmélyülni akarók számára tett megjegyzéseket, az első tanuláskor elhagyható bizonyításokat, nagyobb margóval gépeltük és baloldalt szaggatott vonással jelöltük meg. Ezen utóbbi részek kihagyása esetén is teljes egészet alkot a jegyzet.
Külön aláhúzással szerepelnek a jegyzetben azok a definíciók, amelyekkel az alapvető fogalmakat meghatározzuk, ezeket értelemszerűen mindenkinek tudnia kell. Ugyanez áll az aláhúzással kiemelt állításokra, és a fontosabb állításokat kimondó tételekre is.
A jegyzet anyagát a matematikában tanultaknak az alaptárgyak és alapozó szaktárgyakban való jobb felhasználása érdekében a régebbi jegyzethez képest átcsoportosítottuk. A fenti szempontnak sokszor alávetettünk didaktikai szempontokat, az ebből eredő nehézségeken is a leglényegesebb anyagrészek kiemelésével, kihangsúlyozásával igyekeztünk segiteni.
Azokat a fontosabb tételeket, melyekre későbbi tárgyalásainkban is többször hivatkozunk, bizonyitjuk is, de minden kimondott tétel bizonyítására - a jegyzet korlátozott terjedelme miatt - nem törekedhettünk.
A jegyzetben tárgyalt több tétellel kapcsolatban felmerülhet az a kérdés, hogy a tételben kimondott állitás megforditható-e? Hogy egy, a középiskolából ismert állításra hivatkozunk:
Tétel; minden négyzetben a szembenfekvő oldalak egyenlők egymással. Ezen állítás nyilván nem fordítható meg, az olyan négyszögek, melyekben két-két szembenfekvő oldal megegyezik egymással, nem mind négyzetek (tetszőleges paralelogrammák is lehetnek).
Azt a tényt, hogy a fenti tételben kimondott állitás nem fordítható meg, ugy is kifejezhetjük, hogy a tételben kimondott feltétel teljesülése szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy egy négyszög négyzet legyen.
Vissza