Előszó
Több, mint két évszázada játsszák és javítják a magyarok a tarokkot. A XVIII. sz. vége felé elkezdődött folyamatban a világ legszórakoztatóbb kártyajátéka alakult ki hazánkban. Bízvást mondhatjuk, hogy a tarokk a magyar kultúra része. Nemcsak a XXI fogás feltalálásának dicsősége a miénk - vajon ki lehetett ez a lángelme, furfangos diák, komótos táblabíró, vagy talán egy derék pap - hanem számos más elvi újítás, új figurák, szabályok kidolgozása is a magyarokhoz fűződik.
A tarokk játék ugyan, de az életet képzeli le. Filozófiát, egyéniséget lehet belevinni, talán bármely más játékot meghaladó mértékben. Megtalálhatók benne a megalapozott, vagy fellengzős vállalások, a jó, vagy rossz feltételek között, erős, vagy gyenge segítőtárssal folytatott, szívet és észt egyaránt kívánó küzdelmek, a megérdemelt, vagy igazságtalan győzelmek és bukások. Bár szerencse is kell, a tarokk nem hazárdjáték, aki az ilyen izgalmakat keresi benne, az el se kezdje. Versenysportként sem űzhető a tarokk, idegen tőle mind a fogcsikorgató koncentrálás, mind a sótlan laprakosgatás. Nem idegen viszont a kiélezett vetélkedés, a szellemes megoldások keresése, a kedélyes elmetorna. Talán nem túlzás, ha úgy fogalmazunk, hogy a tarokk az élet nagy szellemi kalandjának kicsiny, de üdén zöldellő szigete.
Bizonyíthatóan négy egymásra épülő tarokk játékot alkottak a magyarok. A legrégibbet, a múlt század elején, vagy még régebben létrehozott hármas tarokkot már nem játsszák, él viszont a Paskievics (Négyes tarokk, Huszashívásos tarokk), az ebből bővítéssel kialakított Palatinus (Illusztrált, illetve Színes tarokk), valamint a világrekorder, összesen 22 figurát felmutató Magas tarokk. (A Történet c. fejezetben kissé bővebben is bemutatjuk őket.) Valószínű, hogy a Palatinus tarokknak van a legtöbb híve. Könyvünkben az általunk Magyar tarokknak elnevezett játékot ismertetjük, amely a két legelterjedtebb magyar tarokk játék, a Paskievics és a Palatinus harmonizált szintézisének tekinthető.
Miért vállalkoztunk tarokk könyv írásra?
Nem kisebb célt tűztünk magunk el, mint azt, hogy letisztítsuk és kiteljesítsük a magyar mesterek által két évszázados folyamatban kialakított játékot, azaz létrehozzuk a minden más kártyajátékot felülmúló ideális magyar tarokkot. Az a meggyőződés vezetett bennünket, hogy van egy legjobb változat, szükség van a sokféle elmélet és gyakorlat revíziójára az optimalizálás, a következetesség és az egységes szellemiség jegyében ahhoz, hogy megvalósuljanak a nagy elődök ötletei és szándékai. Munkánk során áttanulmányoztuk a régi és mai szakirodalmat és számos tarokk kör gyakorlatát. Visszamentünk az első könyvekben is leírt alapelvekhez, összevetettük őket a későbbi szövegekkel, meg persze a gyakorlattal. Alapvető szempontunk volt, hogy a lehető legkevesebb új szabályt vezessük be, s természetesen az is, hogy a lehető legkevesebb idegen test jellegű módosítás maradjon kigyomlálatlanul. Mindössze egy új szabályt javaslunk (a Trull önkontráját), s emellett két új figurát ajánlunk szíves elfogadásra (a Szőröst és a Csuzimát). A szabályellenes, illetve logikailag sem elfogadható módosításokból reméljük, kevés kerülte el figyelmünket a letisztítás során.
Vissza