Előszó
Ez a könyv sok mindenben eltér azoktól a fizikatankönyvektől, melyeket eddig forgattatok. Nem találtok benne „nehéz" tudományos fejtegetéseket. Inkább arra törekszik, hogy megmagyarázza a környezetetekben található gépek, berendezések működését, és hogy megtanítson olyan dolgokra, melyekre egyszer szükségetek lehet, pl: Miért hűt a hűtőszekrény? Melyik előnyösebb, a fagyasztószekrény vagy a fagyasztóláda? Derült esténk van. Meleg vagy hűvös lesz éjjel? Miért? Miért melegebbek az üreges téglából épült házak? A benzinmotor vagy a dízelmotor veszteségei nagyobbak? Milyen időt várhatunk, ha magas a légköri nyomás? Ezekre és több más kérdésre sem kaptok ingyen, igyekezet nélkül feleletet. Előbb meg kell tanulnotok, mi a munka és az energia, vagy hogy mi történik az anyaggal mikor olvadni kezd. De vajon érdemes ezeket megtanulni? Az első osztályban az írni-olvasni tudás elsajátítása sok fáradságba került, de magatok is tudjátok, megérte. És érdemes a fizikából is megtanulni néhány hasznos dolgot, méghozzá mindenkinek. HOGYAN HASZNÁLJUK A TANKÖNYVET? Tankönyvünk több tananyagot tartalmaz, mint amennyit fél év alatt át tudtok venni, ha hetente csak két fizikaórátok van. Azt a tananyagot, mely túllépi a tantervi követelményeket, a tartalomban kereszttel vagy csillaggal jelöltük. Meglehet, hogy ezekkel a részekkel is foglalkozni fogtok, mert érdekes ismereteket tartalmaznak. Elsősorban azokat ajánljuk, melyeket a tartalomban kereszttel jelöltünk. Akik behatóbban kívánnak foglalkozni a fizikával vagy középiskolai felvételire készülnek, azok figyelmét a csillaggal jelölt részekre is felhívjuk. Ha érdekelni kezd benneteket a fizika, és többet szeretnétek tudni, azt javasoljuk, olvassatok bele azokba a fejezetekbe is, melyeket a fizikaórán kihagytok. Az egyes fejezeteket követő kérdések és gyakorlatok előtt az oldal szélén keretbe foglalt betűkkel találkoztok. Vajon mit jelentenek?
A) Ezután a betű után mindig ez áll: Ismételjétek át!, majd ellenőrző kérdések következnek. Tanítótok a kérdésekre adott válaszaitokból állapítja meg, mennyire sajátítottátok el a tananyagot. Ezeket a kérdéseket ismétléskor kapjátok, nem pedig feleltetéskor. Sose tanuljátok meg a helyes válaszokat kívülről! Azt hihetnétek, hogy jól tudjátok a tananyagot, a valóságban pedig nem biztos, hogy értenétek is. Például nem tudnátok megoldani feleltetéskor a feladatot.
B) Ebben a csoportban olyan rövid példákkal találkoztok (többnyire számítási példákkal), melyek fölött nem kell sokat törnötök a fejeteket. Az átvett tananyag ugyanis ismerteti e feladatok megoldási módját. Legtöbbször elegendő, ha a megfelelő képletbe behelyettesítitek a megfelelő értékeket. Ezekkel a példákkal feleltetéskor fogtok találkozni, és álmotokból fölverve is meg kell tudnotok oldani őket.
C) Az ennél a betűnél található problémák fölött egy kicsit bizony törni kell majd a fejeteket, mert a tananyagban nem találtok pontos leírást a megoldásukra. A gyakorlatban gyakran kerültök majd szembe olyan feladatokkal, melyek megoldásához nem áll rendelkezésetekre semmiféle útmutatás. De ha a tanultakhoz egy kis saját fortélyt is hozzáadtok, biztosan elbántok velük. Aki egyest vagy kettest szeretne fizikából, annak meg kell tudnia oldani ezeket a feladatokat.
Vissza