Előszó
Isten hozott Marosvásárhelyre, e sokszínű vidék szellemi és gazdasági központjába!
Egy tájra, népre nem az a meghatározó, hogy történelme mennyire régi, hanem az, hogy a múltjából meríthető erőt...
Tovább
Előszó
Isten hozott Marosvásárhelyre, e sokszínű vidék szellemi és gazdasági központjába!
Egy tájra, népre nem az a meghatározó, hogy történelme mennyire régi, hanem az, hogy a múltjából meríthető erőt mennyire akarja és mennyire tudja a mindenkori jelenben gyümölcsöztetni.
A római leletek összekötnek bennünket fél Európával, egészen az angliai Bournemouth testvérvárosunkig. A „só útja" a Maroson már 1200-ban összekötötte vidékünket Szegeddel, mely jelenleg egy másik társvárosunk. Hunyadi Mátyás király 1482-ben kiadott, városunkra vonatkozó kiváltságlevele iskolapéldája a nyitottságnak és ennek emlékére, ennek szellemében tartjuk ma a Marosvásárhelyi Napokat. A vallásszabadságot megerősítő országgyűlés, melyet Vártemplomunkban tartottak 1571-ben, nem csak az akkori villongó Nyugat-Európának mutatót kiutat, de mondanivalója a különböző egyházaink, alapítványaink, társadalmi szervezeteink számára ma is követendő példa. Itt alapították 1793-ban azt a Magyar Nyelvmívelő Társaságot, melyet az egész régió első akadémiai szintű intézményeként emlegetnek. A Marosvásárhelyen tevékenykedő 1848/49-es román és magyar felvilágosult fiatalok eszméi nemzedékeken át hatottak és hatnak ma is sokszínű társadalmunk fejlődésére. Ezekben és sok egyébben gyökereznek a mai iskolaváros Orvostudományi, Színművészeti és más egyetemei. Akadémiai Fiókja , régi középiskolái, színházai, múzeumai, szimfonikus zenekara, könyv-és képtárai, valamint más intézményei.
A város lakossága, annak tanácsa ezzel az első, szerény képes kiadványával köszönti mindazokat, akik meg akarják ismerni településünket. Azok számára pedig, akik valamilyen formában vidékünkhöz kötődnek, szeretik, támogatják a várost, szolgáljon bátorításul is.
Vissza