Előszó
Sokáig tűnődtem azon, hogy milyen szempontok szerint rendezzem Márkus Zoltán munkáit. Mivel falun nőtt fel. és ma is ott lakik, sok a természettel, sőt a mezőgazdasággal. kertészkedéssel...
Tovább
Előszó
Sokáig tűnődtem azon, hogy milyen szempontok szerint rendezzem Márkus Zoltán munkáit. Mivel falun nőtt fel. és ma is ott lakik, sok a természettel, sőt a mezőgazdasággal. kertészkedéssel kapcsolatos írás. Pedagógusként pedig gyakran ábrázolja az iskolai nevelő-oktató munkát, de még az ismeretnyújtás általánosabb formáit is.
Megjelenik ezekben az írásokban a társadalmi elesettség és kiszolgáltatottság, ami jóként azzal a családi körülménnyel függ össze, amelyben a szerző felnőtt.
Valamely párt vagy más tömörülés körüli elkötelezettségnek nyoma sincs, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne méltatná vagy bírálná markáns vonásokkal a mindenkori rendszer erényeit, hibáit. Remélem, hogy a szerző írásai külső megjelölés nélkül tanúskodnak arról a korról, amelyben napvilágot láttak.
A helyszín legtöbbször a fölnevelő Bakonynak a Kisalföld síksága felé nyúló dombvidéke, pontosabban a szülőfalu Bakonyság és környéke, illetve a Balaton közelség. Csajág, a lakóhely és térsége, ahol Márkus Zoltán immár 42 éve él. Ez a hivatás szerinti pedagógus és népművelő, illetőleg újságíró mozgástere, ám a könyv szerint más földek tanulságos élményeinek közreadására ugyancsak sok késztetést érez.
Nem behatárolható a téma, a tér és az idő, ugyanígy a műfaji keret sem. Szerepel tudósítás, riport, publicisztika, glossza, mikor mit kíván a kiválasztott tárgy. Igazi újságírói habitus szerint mondanivalójához néha szépirodalmi igényességgel a novella műfajt találja legalkalmasabbnak.
Vissza