Előszó
Az Addiktológia 2003/3-4. számában pályázatot írtunk ki a folyóiratunknak író szerzők számára. Örömmel értesíthetjük olvasóinkat és a kézirat szerzőit, hogy a pályázatot „A Minnesota-modell a Félút Centrumban" című kézirat nyerte meg, melyet Dr. Szentesi Péter, Hegyi Nóra és Tihanyi Rita írtak. A tanulmányt jelen számunkban közöljük. S gratulálunk az elkészítéséhez! A témát fontosnak tartottuk, ezért felkértünk néhány szakembert, hogy a hasonló módszerrel végzett munkájuk tapasztalatairól számoljanak be (végül egy írás és egy kommentár született).
Az „eredeti közlemények" mellett most is kiemeljük „Szemle" rovatunkat, ahol az addiktológiát érintő kérdésekről, vitákról és tapasztalatokról számolnak be szerzőink.
Reméljük, hogy e számunk is több újdonsággal szolgál az addiktológia területén jártas olvasóink számára. Elsősorban eredeti tanulmányok tükrözik a magyarországi addiktológiai kutatások néhány fontos területét; a recenziók főként nemzetközi kitekintést nyújtanak. Örömmel mondhatjuk, hogy a hazai addiktológiai tudás „termelésének" és termésének java folyóiratunkban keres szakmai nyilvánosságot.
A tanulmányokkal kapcsolatos minőségi követelmények ellenőrzését, a tanulmányok kiválasztási mechanizmusának elfogulatlanságát és tárgyilagosságát felkészült és gondos lektori gárda biztosítja. A lektori és szerkesztői háttérmunkálatok egyik - valószínűleg nemcsak folyóiratunkra, de a magyar publikációs kultúrára is jellemző - negatív tapasztalata, hogy a szerzők jelentős része, mintegy harmada, szinte sértődötten reagál a lektori kritikára, értékelésre. Pedig a lektori vélemények rendre olyan hibákra, torzulásokra, tévedésekre mutatnak rá, melyekből tapasztalatot lehet szerezni, s amelyek többnyire javíthatók, pótolhatók. A lektori tevékenység célja korántsem csak a „kiszűrés", hanem a benyújtott munkák fejlesztése, tökéletesítése, szakmai színvonalának, közérthetőségének, magyarázó erejének növelése.
A lektori munka fontosságát mutatja, hogy a nemzetközi „indexelő" folyóiratok és adatbázisok a lektorálás folyamatát kiemelten kezelik abban az esetben, ha cl kell dönteniük, hogy az adott folyóiratot beemelik-e a rendszerükbe (pl. PsycINFO, MedLine stb.).
A lektorálással kapcsolatos kérdések - más lehetséges etikai problémák mellett - témája lesz az októberben megrendezésre kerülő „Addiktológiai Folyóiratok Szerkesztőinek Nemzetközi Szövetsége" (Hiternational Society of Addiction Journal Editors, ISAJE) című konferenciának, mely szervezetnek lapunk főszerkesztője is tagja. A szövetség kiemelt figyelmet fordít az etikai kérdések mellett a nem-angol nyelvű lapok (és nem angolul publikáló szerzők) helyzetére. A szerkesztőség
Vissza