Előszó
„Ezen hónap 16-án, reggel 8 óra körül úgy tetszett az örökkévalóságnak, hogy a mi kegyelmes Hadik András gróf urunkat, a Szent-Római Birodalom grófját, Futak és Czerewitz örökös urát, Pest és...
Tovább
Előszó
„Ezen hónap 16-án, reggel 8 óra körül úgy tetszett az örökkévalóságnak, hogy a mi kegyelmes Hadik András gróf urunkat, a Szent-Római Birodalom grófját, Futak és Czerewitz örökös urát, Pest és Erdély kormányzóját, a Mária Terézia-rend nagykeresztesét, Bácska megye főispánját és a valamikori közösen uralkodó Felségek valóságos belső titkos tanácsosát, táborszernagyot, hadügyminisztert és a nevét viselő huszárezred tulajdonosát az ő 79. dicsőséges életévében ebből az árnyékvilágból a mi örök hazánkba visszahívja.
Az Ő magas nevét viselő és mély gyászban lévő huszárezred örökké a szívébe zárta ezt a sok erénnyel rendelkező és dicsőséget aratott hadvezért, valamint patriótát, és örökké meg fogja az emlékét őrizni. De hogy az ezred e magas elhunytjának csak a hála egy kis ki nem fejezhető jelét kinyilváníthassa, és mi a valóságos belső szeretetünket és magas tiszteletünket neki kimutathassuk, így holnapután, március 18-án reggel 9 órakor az itteni plébániás Templomban egy gyászmisét tartunk, amit az aláíró ezennel avizál, és erre a gyászos ünnepre minden személyt meghív, aki ennek a halhatatlan embernek egy könnyet és részvétet akar ajándékozni. Kelt Troppau-ban, 1790. március 16-án, Szentkereszty báró, ezredparancsnok."
A német nyelvű gyászjelentés, amit valószínűleg a csehországi Teplicében a mai lengyel határ mellett a katolikus plébánia kapujára is kifüggesztettek, nemcsak egy barokk személyiség életének a végét jelezte, hanem a fogalmazás érezteti a közelgő sekularizációt és a francia forradalom következtében elindult európai függetlenségi háborúk előszelét is. Halála előtt pár hónappal még az egész Birodalomban kifüggesztették Hadik András felhívását, amit mint táborszernagy és hadügyminiszter adott ki; ha a franciaországi zavargások a Római Szent Birodalom területére is átterjednének, a királynő hadserege tudni fogja a kötelességét, és elfogja azokat fojtani. Ám a Birodalom területén nem volt forradalmi helyzet, ellenkezőleg, a reformbarát II. József császár után, akit a rendek fékeztek meg, itt inkább konzervatív szelek fújtak.
A Hadtörténelmi Levéltár ebben a kiadványában Hadik Andrást, a magyar és európai hadvezért kívánja a korabeli dokumentumok alapján megjeleníteni, a mai olvasó számára elérhetővé tenni. Mint egyik egyenes ági leszármazottjának, nekem jutott a megtisztelő feladat, hogy Hadik Andrást, az embert röviden bemutassam.
Vissza