Fülszöveg
Hol hagytuk el? a Champs-Elysées-n, ahol a gyermek Proust és a kis Gilberte Swann szerelmének voltunk a tanui. A nagy regény második sorozata, a Bimbózó lányok négy új kötete ott folytatja, ahol Swann feleségének, Odette-nek, egy új, egy nagyvilági, sőt sznob Odette-nek állandó sétahelye, légköre, második, tágabb, népesebb szalónja lesz. Megismerkedünk Norpois-val, a nagy diplomatával, aki gyakori vacsoravendég Proustéknál s aki majd egyik vezetője lesz Proustnak az igazi, a legfelsőbb nagyvilágban. Megismerkedünk Bermával, egy aranyhangú nagy színésznővel, Villeparisis márkinéval, az első igazi arisztokrata hölggyel, de vele már nem Párisban, hanem Balbec-ben, a tengerparton, ahol Proustnak betegsége miatt egy hosszú nyarat, sőt őszt kell töltenie, nagyanyja és az első részből is ösmert Francoise kíséretében. Villeparisis márkiné már a Guermantes hercegi család tagja: s ő mutatja majd be Proustnak későbbi jóbarátját, Saint-Loup márkit, Rachelnek, a színésznőnek pártfogóját s a...
Tovább
Fülszöveg
Hol hagytuk el? a Champs-Elysées-n, ahol a gyermek Proust és a kis Gilberte Swann szerelmének voltunk a tanui. A nagy regény második sorozata, a Bimbózó lányok négy új kötete ott folytatja, ahol Swann feleségének, Odette-nek, egy új, egy nagyvilági, sőt sznob Odette-nek állandó sétahelye, légköre, második, tágabb, népesebb szalónja lesz. Megismerkedünk Norpois-val, a nagy diplomatával, aki gyakori vacsoravendég Proustéknál s aki majd egyik vezetője lesz Proustnak az igazi, a legfelsőbb nagyvilágban. Megismerkedünk Bermával, egy aranyhangú nagy színésznővel, Villeparisis márkinéval, az első igazi arisztokrata hölggyel, de vele már nem Párisban, hanem Balbec-ben, a tengerparton, ahol Proustnak betegsége miatt egy hosszú nyarat, sőt őszt kell töltenie, nagyanyja és az első részből is ösmert Francoise kíséretében. Villeparisis márkiné már a Guermantes hercegi család tagja: s ő mutatja majd be Proustnak későbbi jóbarátját, Saint-Loup márkit, Rachelnek, a színésznőnek pártfogóját s a sorozat végén Charlus bárót, Sodoma előhírnökét.
Tudvalevő, hogy Proust ezzel a regényével, az 1919-ben megjelent Bimbózó lányokkal vált híressé, annál is inkább, mert ezzel nyerte el nagy viták és csatározások után a Goncourt-díjat s ezzel vált a Nouvelle Revue Francoise s a háború utáni új francia irodalom egyik vezérévé. sokan a Bimbózó lányokat tartják valamennyi sorozat legszebbjének, mivel a prousti költészet itt, Balbec-ben, a tengerrel és a fiatal lányokkal szemben, bontakozik ki legteljesebben s írója itt éri el teremtő víziójának legmagasabb csúcsát.
Vissza