Előszó
Az utóbbi időben mind gyakrabban merült fel az az óhaj, hogy helyes lenne egy-egy radiológiai témát nemzetközi érdeklődés mellett megvitatni. Minthogy a Debreceni Radiológiai Klinika, a DDR...
Tovább
Előszó
Az utóbbi időben mind gyakrabban merült fel az az óhaj, hogy helyes lenne egy-egy radiológiai témát nemzetközi érdeklődés mellett megvitatni. Minthogy a Debreceni Radiológiai Klinika, a DDR radiológiai klinikái és a csehszlovák röntgenintézetek között évek óta jó kapcsolat alakult ki, kísérletként jött számításba az első "nem hivatalos" trilaterális szimposion, amelynek eredményessége esetén a hasonló hivatalos és a Radiológus Társaságok által rendezendő szimposionok lebonyolítása is megkezdődhet. E megfontolás alapján szerveztük meg 1982. június 10-én az első német-csehszlovák-magyar trilaterális szimposiont Debrecenben. Magyarországon, a DDR-ben és Csehszlovákiában is néhány centrum modern szinten foglalkozik az emlődaganatok diagnosztikájával és az emlőtumorok szűrésének kérdésével. Ezek a centrumok különböző mammográfiás berendezésekkel rendelkeznek, ugyanakkor csak néhány helyen van meg a xeroradiográfia és az ultrasonográfia lehetősége.
Ezért is látszott indokoltnak, hogy az emlőtumorok diagnosztikájának lehetőségeit vitassuk meg a trilaterális szimposion témájaként. A három országban folyó munka összevetése és a vita során történő esetleges egybehangolása sem elhanyagolható szempont, hiszen minden kutató minden előadásból tanulhat. Az összehasonlító elemzés pedig hasznos segítséget nyújt a hátrányosabb helyzetben levő kollégáknak.
Nem hanyagolható el az a szándék sem, hogy e "trilateralis szimposionnak" nem utolsó célja volt az is, hogy a csehszlovák, német és magyar kollégákat közelebb hozza egymáshoz és a szakmai kapcsolatokon kívül baráti szálak is fűzzék egymáshoz a három ország egyes intézeteit, az intézeteken kívül az egyes radiológusokat is.
A technika fejlődése nagyon gyors, melynek következtében a hagyományos eljárások mellé ezen a területen is a modern vizsgálatok zárkóznak fel. Ezek megemlítése, bemutatása, a baráti eszmecserék során történő megvilágítása teljesebbé teszi még e kérdésben járatosabb kollégák tudását is.
Köszönetünket kell kifejezni mindazon kollégáknak, akik e szimposion szervezésében, az írásos anyag feldolgozásában és egyeztetésében segédkeztek. Köszönet illeti az Alföldi Nyomda minőségi munkáját, amely nélkül a kérdések radiológiai megközelítése és megörökítése hiányos lenne.
Vissza