Előszó
Először 1905-ben jelent meg, Pétervárott, a "Znanyije" (Tudás) társulat 1904. évi "Gyűjteménye" harmadik kötetében.
Gorkij 1901 őszén határozta el, hogy színdarabot ír az értelmiségről. Ezt az elhatározását 1901. október 18-án kelt levelében közölte Pjatnyickijjal: "Tudja, hogy színdarab-ciklust fogok írni. Ez befejezett tény. Az egyik darab az értelmiség világáról szól. Egy csomó ember eszmények nélkül és váratlanul - köztük egy, aki hisz az eszményben! Gyűlölködés, recsegés-ropogás, jajveszékelés, lárma!"
Gorkij 1902 nyarán megfeszített erővel dolgozott a darabján. Június 24-én ezt írja Pjatnyickijnak: Még egy darabot kezdtem írni: "Nyaralók" címmel. Bergyajev kifejezésével élve - napjaink "polgári-materialista értelmiségét" szeretném bemutatni. Nagyon szeretném, ha mindenki megkapná benne, ami kijár neki, egy kicsit maga Bergyajev is.
"Érzem, hogy új világfelfogás, demokratikus világfelfogás van a levegőben, de elkapni nem tudom, képtelen vagyok rá. Pedig hát itt van érik."
1904-ben az egyik rendezőhöz írt levelében jellemzi darabját és megjegyzi: "Az orosz értelmiségnek azt a részét akartam bemutatni, amely demokratikus rétegből került ki és a társadalmi helyzet egy bizonyos magaslatára érve, elvesztette kapcsolatát a vérrokonával - a néppel, megfeledkezett a nép érdekeiről, arról, hogy a nép számára feltétlenül tágabbá kell tenni az életet... Ez az értelmiség magányosan áll a nép és a burzsoázia között, nincs befolyása az életre, nincs ereje, fél az élettől, tele van meghasonlással. érdekesen, szépen és - nyugodtan, csendben akar élni, mindössze lehetőséget keres, hogy igazolja magát szégyenletes tétlensége miatt, amiatt, hogy elárulja életadó rétegét, a demokráciát.
A gyorsan korcsosuló burzsoá társadalom beleveti magát a misztikába, a determinizmusba, mindenbe, ahol csak elrejtőzhet a kegyetlen valóság elől, mely így szól az emberhez: "Vagy át kell alakítanotok az életet, vagy megnyomorítlak, eltiporlak benneteket".
És az értelmiségből sokan a kispolgárokkal tartanak, a misztikus vagy egyéb filozófia sötét zugaiba - mindegy, hogy hova, csak elrejtőzhessenek. Íme a dráma, ahogyan én fogom fel. Kulcsa - véleményem szerint - a Marja Lvovna monológja a IV. felvonásban.
Gorkij 1904 őszéig dolgozott a "Nyaralók" című színdarabon. A mű 1904 augusztusában készült el és a szerző felolvasta a moszkvai Nyezlobin színház művészei előtt.
A "Nyaralók" első ízben 1904 november 11-én került színre Pétervárott, Komisszarzsevszkaja színházban. A bemutató során a nézők burzsoá-monarchista része meg akarta akadályozni az előadás folytatását. Ámde a nézők demokratikus része ünnepséggé avatta az előadást: lelkes ujjongással üdvözölték a jelenlévő Gorkijt.
Vidéken 1905-ben mutatták be a darabot. Kijevben a "Nyaralók" alőadásán, a Szolovcov színházban 1905. február 5-én "zavargás" tört ki. A nézők követelték, hogy Gorkijt engedjék ki a Petropavlovszk-börtönből. A színházban Gorkij arcképével ellátott röpcédulákat szórtak szét. A nézőtéren kiáltások hangzottak: "Éljen a szabadság!" "Le a zsarnoksággal!" stb.
A "Nyaralók" 1905. évi előadásaival kapcsolatban politikai jellegű tüntetések zajlottak le a Don melletti Rosztovban, Szaratovban, Odesszában s egyéb városokban is.
Vissza