Előszó
Az új gazdasági mechanizmusban az iparvállalatok és kutató intézetek az eddiginél fokozottabban érdekeltté válnak abban, hogy kialakítsák és fejlesszék piaci kapcsolataikat, és korszerű, versenyképes termékek gyártására rendezkedjenek be.
A szerző szinte az elsők között jelentkezik időszerű és egyben az új gazdasági mechanizmus szellemének megfelelő művel. Az "Új gyártmányok piacának és gazdaságosságának vizsgálata" kötet hasznos útmutatásokat nyújt a témába tartozó feladatok végrehajtásában közreműködő szakembereknek.
Szocialista iparunk kialakítása során rendkívül sokat foglalkoztunk a műszaki fejlesztés kérdéseivel, a műszaki szempontok érvényesítése mellett azonban a gazdaságosság követelménye sokszor másodrendű probléma maradt. Ebből egyenesen következik, hogy a szerző a kutatásai során olyan tapasztalatokat szerzett, miszerint új gyártmányainkkal későn jelenünk meg a piacon és a gyártmányfejlesztés menete indokolatlanul lassú, továbbá a termelési eszközök piackutatása meglehetősen elhanyagolt.
A gazdaságossági számítások elméleti kérdései ugyan jórészt tisztázottak, de gyakorlati alkalmazásuk több területen megoldatlan. E téren előremutató a szerző munkája, aki a gyakorlat számára úgy dolgozza fel a kutatás-fejlesztés gazdaságossági számítások problémáit, hogy nem vész el a részletekben és általánosításokban, hanem a konkrét problémák átfogó összefüggéseire és alapvető kérdéseire irányítja a figyelmet.
A kötet a széles témakörből három alapkérdéssel foglalkozik behatóbban: 1. a gyártmányok kutatásának-fejlesztésének gazdaságossági számításaival, 2. az idő szerepével a gyártmányfejlesztésben és 3. a számítások megalapozásához szükséges piackutatási módszerekkel.
A szerző a főbb kapitalista, szovjet és magyar módszerek bíráló ismertetése, konkrét adatok és több iparágból (gép-, műszer-, híradástechnikai-, textil- és vegyiparból) vett példák alapján mutatja be a jelenlegi helyzetet, majd saját számítási módszerét. A szerző a számítások sokféle felhasználási területét ismerteti - tényekkel, konkrét példákkal gazdagon illusztrálva -, a számításokban szereplő elemek meghatározásával kapcsolatos elméleti problémákat is tárgyalva (elsősorban a valutaárfolyam, a forgalom, az idő és az árak szerepét). A kötet a gyártmánykutatás, fejlesztés és bevezetés különböző fázisaiban - az időtényezőt is figyelembevevő - különböző mélységű mutatók alkalmazását javasolja, kitérve a licenc, a szabadalomvásárlás és az import (alternatív választási) lehetőségeire is.
Figyelemre méltó az idő szerepének újszerű tárgyalásai; gyakorlati példákon és a PERT-módszer segítségével szemléltetve az idő tervezésének illetve rövidítésének jelentőségét, s az ebben rejlő gazdasági előnyök kihasználásának fontosságát. Helyesen ismeri fel a szerző a piackutatás és a fejlesztési döntések összefüggéseit, a piackutatás egyre fontosabb szerepét az új mechanizmusban, különösen úttörő jelentőségű a munka a piackutatás módszereinek és fejlődési irányának felvázolásában.
A kötet az új szemléletű gazdálkodás bevezetéséhez nemcsak gondolatébresztő javaslatokkal járul hozzá, hanem konkrét segítséget is nyújt a gyártmánykutatási és fejlesztési tevékenység gazdaságosabbá tételéhez. Ezért hasznos a könyv mindazoknak a gazdasági és műszaki szakembereknek, akik műszaki fejlesztéssel, tervezéssel vagy gazdasági elemzéssel foglalkoznak.
Vissza