Előszó
Ez a könyv sokéves kutató-, gyűjtő- és tervezőmunka eredménye.
Mióta - vagy amikor - nem járunk meztelenül, a ruha az ember nyolcadik "bőrrétege". Azt, hogy milyen ez a "bőrréteg", sok tényező...
Tovább
Előszó
Ez a könyv sokéves kutató-, gyűjtő- és tervezőmunka eredménye.
Mióta - vagy amikor - nem járunk meztelenül, a ruha az ember nyolcadik "bőrrétege". Azt, hogy milyen ez a "bőrréteg", sok tényező befolyásolja: a földrajzi és az időjárási viszonyok, a társadalmi kultúrközeg, esztétikai irányzatok, gyakorlatias célszerűségi szempontok, és nem utolsósorban a ruha viselőjének testalkata, személyisége, valamint az anyagi körülményei, s az, hogy ebből mit kíván a ruhája által "közölni" a környezetével, a világgal.
Mindezeket figyelembe véve igyekeztem a könyv összeállítása során tipikus és egyedi figurákon bemutatni - történelmi időrendben - a magyarországi viseleteket a honfoglalás korától napjainkig. Alapvető célkitűzésem az volt, hogy közérthető, képes beszámolót adjak divattörténetünk alakulásáról a szakmabeliek, de mindenekelőtt a nem szakmabeli olvasók számára. A bemutatott öltözeteket hiteles, korabeli dokumentumok alapján rekonstruáltam, abban bízva, hogy a szemlélő a viseleteket hozzácsatolja a történelemből már ismert közéleti alakokhoz, vagy akár irodalmi figurákhoz.
A gyűjteményben egyforma hangsúllyal szerepel a mindeddig csak külön-külön, vagy egyáltalán be nem mutatott sokféle viselet.
Mivel nem az vezetett, hogy a magyar viselettörténet tudományos tanulmányát írjam meg, eltekintettem az alapanyagok és szabásminták szakmai elemzésétől, de rövid irodalomjegyzéket csatoltam a könyvhöz, hogy aki a tárgykörben szélesíteni kívánja tudását, eljuthasson a legfontosabb ismereteket tartalmazó vagy éppen forrásértékű művekhez.
Vissza