Előszó
Az 1941. esztendő a magyar sport életében új korszakot nyitott. Az a kormányrendelet, amely 1941. évi augusztus 1-én 5520/1941. M. E. szám alatt megjelent, új, korszerű állami szervezetet létesített a magyar testnevelésnek és a sportnak irányítására, ügyeinek intézésére, haladásának biztosítására. Az ifjúság honvédelmi nevelésének és a testnevelésnek, valamint a társadalmi sportnak és a testnevelésnek korszerű szervezete az egész magyar testi nevelést, honvédelmi és minőségi sportot államszerkezetünkbe úgy építette be, ahogy azt a testnevelésnek és a sportmozgalomnak nemzetnevelő ereje és értéke manapság megkívánja. Az új szervezet létrejötte újabb állomása és eredménye annak a tevékenységnek, amit a magyar testnevelés úttörői, a magyar sportélet apostolai és hősei kezdeményeztek, végeztek. Az új korszak indulása a legfőbb ösztökélője annak a gondolatnak, hogy a mult iránt hálánkat lerójuk. A jövő útjaira lépő sportnemzedéknek bele kell néznie a mult tükrébe, hogy annak jelenségeiből, küzdelmeiből tanulságokat vonhasson le és erőt, bátorságot, hitet merítsen a jövő építéséhez. A testnevelés gondolatának, a sport nemes mozgalmának szolgálata mindenkor a magyar művelődést, nemzetépítést elősegítő tevékenység volt, ami hősöket, áldozatokra kész rajongókat és lelkes apostolokat kívánt. Ezt a multat tárja fel ez a mű, azt a világot vetíti olvasója elé, amely a magyar művelődés és az újkori sportmozgalom terén becsülettel végezte el az önként vállalt nemes feladatot.
A Magyarországi Sportegyletek Története három főrészből áll. Az első rész a magyarországi sportélet különböző ágainak megismerését és meghonosodását mutatja be úgy, hogy azoknak fejlődését napjainkig elénk vetíti. A második rész az, amely a magyarországi sportegyletekkel foglalkozik. Ebben a részben találja az olvasó a különböző egyesületek történetét, azok keletkezését, alakulását, alapítását, fejlődését, sportmunkájuk menetét. Az egyes egyletek belső életének, szervezetének ismertetése magáról az egykorú, magyar társadalmi életről és életviszonyokról is képet ad. A sportolási lehetőségek ismertetése, a sportunk fejlődésére különösen nagy hatást gyakorló eredmények és sikerek megismerése, újabb megörökítése pedig bőséges tanulsággal szolgál. S a mű harmadik része azoknak akar emléket állítani, akiknek neve egybeforrott a magyar sport történetével, akiknek munkája és eredménye itt vagy ott döntően éreztette hatását.
Nem véletlen, hogy századunk második világháborújának kellős közepén jött létre az új magyar testnevelési és sportszervezet. Új világ kapujában állunk, új élet ígéretéért dolgozunk, küzdünk, harcolunk. Ennek a munkának az eredménye, harcunknak a gyümölcse azonban csak akkor érik meg, ha ismerjük a mult erejét és értékeit, a jövő alapjait. Ennek megismertetését szolgálja munkánk, amit nagy ügybuzgalommal végeztünk, ami azonban - jól tudjuk - tökéletes nem lehet. Abban mégis bizonyosak vagyunk, hogy egyrészt új mesgyét tiportunk a magyar sporttörténet sok-sok részletének feltárásával, másrészt pedig, nemcsak emléket állítottunk, hanem élvezetes, tanulságos olvasmányt is adunk olvasóinknak a kezébe. Az új világ születésekor így akarjuk szolgálni az új korszakába lépő magyar sportot s vele egyetemben a hajnalodó szebb jövőt. A SZERKESZTŐBIZOTTSÁG.
Vissza